Nie ukrywam, że tak jak większość ludzi na świecie lubię obecność roślin doniczkowych, tak kompletnie nie mam pojęcia jak o nie dbać... Dawno, dawno temu, długo przed założeniem Centrum Druku 3D, prowadziłem skromną agencję reklamową, której biuro ozdobiłem paprociami. Niestety te dość trudne w utrzymaniu rośliny wytrzymały ze mną niespełna cztery miesiące... Możliwe, że gdybym posiadał wtedy KVIATEC - nowatorski gadżet monitorujący w czasie rzeczywistym warunki w jakich żyje roślina, ich los byłby inny...?

KVIATEC to projekt łódzkiego start-upu, który kilka dni temu uruchomił na platformie Indiegogo kampanię crowdfundingową, gdzie zbiera środki na uruchomienie jego masowej produkcji. To inteligentny czujnik roślin, który monitoruje warunki, w jakich żyje roślina (światło, temperaturę oraz nawilżenie) i informuje użytkownika o jej ewentualnych potrzebach. KVIATEC jest wkładany w doniczkę i kontroluje sytuację, powiadamiając użytkownika o potrzebach rośliny.

Czujniki umieszczone w urządzeniu stale monitorują temperaturę powietrza, nasłonecznienie oraz wilgotność ziemi. Co 15 minut wysyłają radiowo dane do centralki, która przekazuje je na serwer. Dzięki temu dane dostępne są online i mogą być odczytywane za pomocą dedykowanej aplikacji.

Dlaczego piszemy o tego urządzenia na łamach Centrum Druku 3D? Pomijając dość oczywistą dla nas kwestię lokalnej solidarności - KVIATEC pochodzi tak jak i my z Łodzi, to mieliśmy przyjemność wspomóc w drobny sposób jego powstanie, drukując na The Form 2 kilka iteracji prototypów obudowy urządzenia.

KVIATEC próbuje zebrać na Indiegogo dość pokaźną kwotę w wysokości 189.000 $ (ok. 720 tysięcy PLN). Aktualnie, po dwóch dniach kampanii start-up ma na koncie niespełna 5000 $, co stanowi 3% wnioskowanej kwoty.

Jeśli jesteście amatorami roślin doniczkowych i żywicie wobec nich podobne uczucia jak inni wobec psów, kotów, chomików, czy innych zwierząt domowych - nie będziecie się wahać ani chwili - nawet jeśli KVIATEC nie należy do najtańszych gadżetów elektronicznych. Ceny przedstawiają się następująco:

  • jeden sensor + odbiornik - 119$
  • 3 sensory + odbiornik - 169 $
  • 5 sensorów + odbiornik - 219 $
  • 9 sensorów + odbiornik - 329 $
  • 5 sensorów - 129 $
  • 10 sensorów - 259 $
  • 8 sensorów + 2 odbiorniki - 389 $.
Źródło: www.indiegogo.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D