NematX – szwajcarski producent przemysłowych drukarek 3D, rozwija technologię druku 3D polimerów ciekłokrystalicznych (LCP). Na tegorocznych targach Formnext 2022, szwajcarski startup zaprezentował swój najnowszy produkt – precyzyjną drukarkę 3D NEX 01 będącą kompleksowym rozwiązaniem produkcyjnym dla produktów końcowego zastosowania.

Firma z siedzibą w Zurychu po raz pierwszy wprowadziła polimery ciekłokrystaliczne (LCP) do druku 3D w 2020 roku, co zostało nagrodzone w konkursie Formnext Start-up Challenge. Kontrolując wyrównanie molekularne podczas procesu wytłaczania, NematX umożliwia wytwarzanie części o doskonałych właściwościach mechanicznych, termicznych, chemicznych i biologicznych. Ponadto LCP można przetwarzać ze znacznie większą precyzją i szybkością w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami.

Platforma NEX 01 została zaprojektowana w celu zaspokojenia wymagań i potrzeb firm przemysłowych na wymagających rynkach. NematX wykorzystuje komponenty maszyn i systemy sterowania ruchem, które spełniają najwyższe standardy branżowe. Dzięki własnemu oprogramowaniu do przygotowywania modeli 3D do druku i zastrzeżonym filamentom LCP, NematX umożliwia seryjną produkcję złożonych produktów technicznych o jakości przemysłowej.

Kluczowe cechy NEX 01:
  • system kontroli ruchu o wysokiej dokładności
  • algorytmy krojenia w rozdzielczości mikronowej
  • precyzyjna kontrola objętości ekstruzji
  • w pełni zintegrowane monitorowanie procesu
  • szybki system wymiany płyt
  • maksymalna przepustowość produkcji
  • materiały w pełni nadające się do recyklingu i ponownego przetworzenia

NematX jest pionierską firmą oferującą polimery ciekłokrystaliczne (LCP) do produkcji addytywnej. Szwajcarski startup stosuje podejście skoncentrowane na materiałach, opracowując i produkując materiały LCP do wytwarzania przyrostowego, w tym dostosowane rozwiązania sprzętowe i programowe.

Źródło: materiały prasowe NematX

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like