Omni3D to jedna z najdłużej działających firm w segmencie niskobudżetowego druku 3D w Polsce. Dziś kojarzona jest przede wszystkim z produkcji wielkoformatowych drukarek 3D – Factory 2.0, jednakże mało kto wie, że od roku oferuje także usługi druku 3D. Jednym z kluczowych klientów firmy jest najgorętsza polska marka ostatnich miesięcy – Arrinera, producent samochodów sportowych Hussarya, którą podziwiał niedawno sam wicepremier i minister rozwoju i finansów – Mateusz Morawiecki.

Omni3D współpracuje bezpośrednio ze spółką zależną od Arrinery S.A. – Arrinerą Technology S.A., wyspecjalizowaną w opracowywaniu nowoczesnych technologii związanych z elektroniką, aktywną aerodynamiką i kompozytami wykorzystywanymi w Hussarii. Drukuje dla niej m.in. obudowy lusterek, czy wlotów powietrza do auta. Modele powstają głównie z ABS, w skali 1:1. Są wykorzystywane zarówno jako funkcjonalne prototypy, jak i części finalne. Jednym z kluczowych powodów, dla których Arrinera rozpoczęła współpracę z Omni3D są rozmiary drukowanych detali, które często mierzą ponad 40 cm.

Omni3D Factory 2.0, to drukarka 3D o obszarze roboczym na poziomie aż 50 cm w każdej z osi. Aby móc za jej pomocą drukować funkcjonalne detale z ABS wykorzystując przy tym pełny obszar zadruku, urządzenie wyposażono w zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą, która minimalizuje (choć nie eliminuje) problemy skurczu i pękania wydruków. Dodatkowo jest wyposażone w 10 mikroprocesorów sterujących pracą drukarki 3D i kontrolujących takie wskaźniki jak temperatura i wilgotność w komorze roboczej, czy przepływ filamentu.

Oprócz sprzedaży urządzeń, Omni3D świadczy też usługi druku 3D. „Printroom otworzyliśmy w wyniku obserwacji potrzeb rynkowych. Wielu naszych klientów przed dokonaniem finalnej decyzji zakupowej, prosi nas o realizację wydruków próbnych. Inni, jak Arrinera, nie chcą inwestować w swoją maszynę, ale potrzebują (…) wydruków 3D” – mówi Krzysztof Kardach – Chief Technologist w Omni3D.

Printroom Omni3D specjalizuje się w wielkoformatowym druku 3D realizowanym w technologii FFF. Drukuje duże elementy (do 50 cm w każdej osi) z wytrzymałych materiałów termoplastycznych, jak ABS-42, ASA-39, PC-ABS-47, PET-G-32, czy HIPS-20.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. „najgorętsza polska marka ostatnich miesięcy – Arrinera”
    Miesięcy? 🙂 Chyba niewiele się pomylę jeśli napiszę że ta marka jest „gorąca” od dekady 🙂

    1. Cała sztuka to umiejętnie podgrzewać 🙂

      1. Z tego podgrzewania można już wykreślić całkiem ciekawy wykres 🙂 https://uploads.disquscdn.com/images/591ef56b3a76d4212f4a2dfdd7ca2bca04c06b7b7479b0cec1df4bb16241b235.jpg

Comments are closed.

You may also like

More in News