Pam to drukarka 3D o kinematyce delty, która zamiast tradycyjnego filamentu w żyłce korzysta z granulatów. Jest autorstwa francuskiego start-upu o nazwie Pollen. Używa między innymi silikonów, termoplastów, licznych materiałów kompozytowych oraz włókien. Drukuje z rozdzielczością sięgającą 40 μm. Cena drukarki 3D w przedsprzedaży wynosi 8000 €. Czym wyróżnia się to urządzenie pośród innych dostępnych na rynku?

Już na pierwszy rzut oka zachwyca eleganckim i przemyślanym designem. Jej projektant – Victor Roux chciał stworzyć funkcjonalną drukarkę 3D dla biznesu, która porwie użytkowników estetyką. Pam może drukować z czterech materiałów w tym samym czasie.

Producent opracował własną linię materiałów:

  • PLA,
  • Wood,
  • TPU,
  • TipSiv – silicone,
  • Smart Support.

Ponadto, drukarka 3D jest w stanie mieszać w trakcie procesu druku 3D dwa materiały, które wychodzą z jednego extrudera. Jak zapewnia producent, rozwiązania te pozwalają na uzyskanie wydruków o wysokiej jakości w naprawdę krótkim czasie.

pollens-pam-delta-3d-printer-promises-40-precision-8000-8

Urządzenie jest wyposażone w aluminiową platformę roboczą podgrzewaną do 120°C. Średnica jej stołu oraz wysokość wynoszą 30 cm, co w pełni wystarcza do produkcji modeli i szybkiego prototypowania. Maszyna drukuje z prędkością do 400 mm/s i dokładnością 40 μm. Jej dodatkowymi atutami są automatyczna kalibracja stołu oraz system kontroli wydruku.

pollens-pam-delta-3d-printer-promises-40-precision-8000-3

Cena urządzenia w przedsprzedaży to 8000 €, jednak do roku 2017 ma ona wzrosnąć dwukrotnie, dlatego z punktu widzenia zainteresowanych produktem, warto zainwestować w niego już teraz.

pollens-pam-delta-3d-printer-promises-40-precision-8000-4

Pollen stworzył także własne oprogramowanie o nazwie „Honeyprint”, które można obsługiwać zdalnie przez WiFi. Z jednego konta da się zarządzać aż stoma urządzeniami. Dostępne formaty to: stl, amf, i obj files, a system API pozwala na kontrolę wszystkich parametrów wydruku.

pollens-pam-delta-3d-printer-promises-40-precision-8000-6

Przewidywana wysyłka sprzętu to przełom marca i kwietnia 2017. Producent deklaruje, że na jego stronie pojawią się już wkrótce artykuły opisujące studium przypadku przy użyciu Pam.

Źródło: Pollen

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like