Technologia UV LCD w druku 3D zyskała na znaczeniu dzięki swojej zdolności do taniego, a zarazem precyzyjnego i szybkiego tworzenia obiektów. Historia tej technologii jest ściśle związana z rozwojem technologii DLP (Digital Light Processing) opracowanej przez EnvisionTEC, która wykorzystuje światło do utwardzania fotoczułych żywic warstwa po warstwie. UV LCD jest ewolucją tej idei, wykorzystującą matrycę LCD do kontrolowania ekspozycji na światło UV i utwardzania żywic. Technology Applied – największa polska firma świadcząca usługi druku 3D, wykorzystuje tą metodę produkcyjną jako komplementarną do metod SLS czy MJF, gdy ważna jest wysoka szczegółowość oraz gładkość powierzchni.

Twórcą tej metody produkcyjnej jest Photocentric. Firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii została założona przez Paula Holt’a, rozpoczynając swoją działalność jako producent pieczątek. Wykorzystując światło UV do ich produkcji Holt rozpoznał potencjał wykorzystania podobnych technik do tworzenia bardziej skomplikowanych obiektów w trójwymiarze. W 2015 r. Photocentric zaprezentowało drukarkę3D Liquid Crystal, która wykorzystywała ekran LCD do kontrolowania ekspozycji światła UV na żywicę. Był to przełom w porównaniu do metod SLA lub DLP, które były dużo droższe z uwagi na stosowane w nich komponenty (system do sterowania lustrem odbijającym laser lub drogie lampy wykorzystywane w projektorach DLP).

Kolejnymi firmami, które odegrały dużą rolę w popularyzacji tej metody były chiński Anycubic i tajwański Phrozen. Obie wprowadziły na rynek drukarki 3D, które były nie tylko przystępne cenowo, ale także charakteryzowały się wysoką jakością wydruków i łatwością użytkowania. Wkrótce podążyły za nimi inne firmy chińskie, specjalizujące się do tej pory w drukarkach 3D typu FDM / FFF jak Creality3D czy Wanhao. W Europie kluczowymi producentami drukarek 3D tego typu byli polski Zortrax z modelem Inkspire oraz czeska Prusa Research z drukarką SLA-1. Ich szeroka oferta przyczyniła się do globalnego rozprzestrzenienia technologii druku 3D UV LCD.

Tanie drukarki 3D LCD UV miały ogromny wpływ na popularyzację druku 3D z żywic na świecie. Ich dostępność cenowa i łatwość użytkowania pozwoliły na szerokie zastosowanie tej technologii zarówno w przemyśle, jak i wśród hobbystów. Umożliwiły one tworzenie skomplikowanych i szczegółowych obiektów z różnorodnych żywic, otwierając nowe możliwości w prototypowaniu, sztuce, medycynie i wielu innych dziedzinach.

Duże przemysłowe drukarnie 3D jak Technology Applied, wykorzystują technologię UV LCD do produkcji szerokiej gamy produktów. Znajduje ona zastosowanie w branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, medycyna czy jubilerstwo. Możliwość szybkiego prototypowania, personalizacji produktów oraz produkcji części zamiennych na małą skalę to tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje ta technologia.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like