Politechnika Koszalińska to już druga uczelnia wyższa w Polsce, która posiada drukarkę 3D ExOne Innovent+. Placówka jest jednym z ośrodków kształcąco-badawczych, która zdecydowała się na wykorzystywanie i wdrażanie w swoich projektach technologii Binder Jetting. W czerwcu 2020 Wydział Mechaniczny koszalińskiej uczelni wzbogacił się o urządzenie pracujące w technologii druku 3D z metalu. Pierwsza tego typu maszyna w Polsce stanęła na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki na Politechnice Krakowskiej, pod koniec stycznia 2020 roku. 

Urządzenie umożliwi studentom zgłębianie wytwarzania przyrostowego, oraz pozwoli odkryć potencjał technologii addytywnych. Maszyna pozwoli również wspierać lokalne firmy i pokazać im zalety druku 3D. Jak mówi prof. Błażej Bałasz, urządzenie Innovent+ pozwoli znacznie rozwinąć zakres realizowanych badań.

Drukarka 3D ExOne wykorzystuje autorską technologię Binder Jetting, w której ciekłe spoiwa selektywnie opadają na materiał budulcowy (metal, ceramika), a następnie obiekt jest spiekany w piecu wysokotemperaturowym, tak aby nadać modelom wymagane właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe.

Centrum badawcze Politechniki Koszalińskiej

W celu poszerzenia zakresu swojej działalności, Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej zrealizował projekt „Centrum Szybkiego Prototypowania”. Innovent+ stał się częścią nowatorskiego ośrodka badawczego, w którym naukowcy prowadzą badania nad innowacyjnymi metodami wytwarzania komponentów maszyn.

Centrum badawcze Politechniki Koszalińskiej posiada najnowocześniejsze urządzenia do wytwarzania przyrostowego, w tym skaner 3D oraz dwie maszyny do druku 3D z metalu. Dzięki skanerowi 3D digitalizacja obiektów odbywa się szybko i precyzyjnie, tworząc cyfrowy projekt nawet w kilkadziesiąt minut. Następnie elementy mogą być wydrukowane na urządzeniu wykorzystującym metodę spiekania laserowego lub na drukarce 3D Innovent+. Obecnie uczelnia prowadzi badania nad proszkiem metalicznym ze stali 316L, lecz w planach są eksperymenty nad innymi stopami, np. miedzi i stali narzędziowej 17-4PH. Oprócz tego ośrodek badawczy posiada także maszynę kontrolną do badania wytrzymałości i odporności na zużycie. 

„Przed nami fascynująca podróż, pełna prac badawczo-rozwojowych, w której będziemy towarzyszyć naszym studentom” – powiedział prof. Błażej Bałasz.

Druk 3D znosi ograniczenia tradycyjnych metod wytwarzania

Druk 3D to technologia stworzona do prototypowania i prowadzenia badań, bez ograniczeń. Z użyciem Innovent+ uczelnia chce podkreślić potencjał wytwarzania przyrostowego i pokazać lokalnym firmom przemysłowym ogrom korzyści płynących z wdrożenia technologii addytywnych. Ta metoda produkcji przedstawia zupełnie nowe podejście do projektowania komponentów maszyn, zapewniając pełną swobodę projektowania w porównaniu z tradycyjnymi metodami fabrykacji. Drukowane 3D elementy mogą mieć nawet bardzo złożone kształty i charakteryzować się różnymi właściwościami.  

„Do tej pory nasze możliwości były ograniczone kształtem narzędzi użytych do produkcji części. Produkcja przyrostowa omija te ograniczenia ”- wyjaśnia prof. Błażej Bałasz. 

Uczelnia ma zamiar podkreślić znaczenie technologii przyrostowych w procesie produkcji. Centrum badawcze Wydziału Mechanicznego planuje poszerzyć zakres swoich badań, podejmując współpracę z lokalnymi firmami przemysłowymi w celu realizacji praktycznych projektów badawczych. 

Dostawcą drukarek 3D do metalu oraz piasku firmy ExOne m.in. na rynku Polskim jest firma Colmex.

Źródło: ExOne.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D