Dla Nexa3D ostatnie miesiące były naprawdę intensywne. Przejęcia oraz zawarte współprace pozwoliły firmie umocnić swoją pozycję w branży druku 3D oraz świadczyć produkty i usługi o rosnącej jakości. Kilka dni temu Nexa3D poinformowała o współpracy zawartej z Siemens – wspólnie będą pracować na automatyzacją i optymalizacją procesów produkcji addytywnej. Zawarte partnerstwo to wyraz zaangażowania obu przedsiębiorstw w rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 – jego celem jest przystosowanie urządzeń Nexa3D do standardów znanych z tzw. Fabryk Przyszłości.

Siemens, międzynarodowy koncern z branży energetycznej, szczyci się pozycją lidera w zakresie automatyzacji oraz cyfryzacji, również w zakresie technologii druku 3D. W trakcie lockdown’u firma, reagując na ówczesną sytuację otworzyła swoją platformę Additive Manufacturing Network dla organizacji medycznych, oferując usługi druku 3D na żądanie. Wieloletnie doświadczenie firmy pozwoliło również na szybkie przystosowanie parku maszynowego do produkcji elementów na potrzeby jednostek medycznych.

Dla Nexa3D okres pandemii również był intensywny. Firma, aby oferować swoim klientom najwyższej jakości materiały eksploatacyjne zawarła współpracę z Henkel. W ramach współpracy specjaliści z firm opracowali nowy materiał jakości medycznej, o właściwościach podobnych do polipropylenu. XMed412 został dopuszczony do produkcji wymazówek, zgodnie z obowiązującymi normami ISO 10993, oraz standardami Agencji Żywności i Leków FDA dla materiałów klasy I.

Blisko miesiąc temu informowaliśmy również o przejęciu NXT Factory przez Nexa3D. Zawarcie strategicznego partnerstwa pozwoliło firmie Nexa3D na poszerzenie swojego portfolio o komplementarną technologię druku 3D. Przypomnijmy – NXT Factory to twórcy super szybkiej alternatywy metody spiekania laserowego SLS, która umożliwia druk 3D z prędkością poniżej jednej sekundy na warstwę. Nexa3D to z kolei twórcy technologii QLS (Quantum Laser Sintering), czyli metody druku 3D z żywic, konkurencyjnej pod względem tempa wytwarzania przyrostowego.

Współpraca Nexa3D oraz Siemens z z klientami z branży motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i przemysłowej, uświadomiła jak istotnym aspektem jest automatyzacja, optymalizacji oraz monitorowanie procesów druku 3D w czasie rzeczywistym. Z tego względu, tak istotnym dla producenta drukarek 3D jest to, aby jego najnowsze urządzenia, których premiera planowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, działały zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 oraz najnowszymi technologiami obliczeniowymi firmy Siemens.

Tim Bell, szef produkcji addytywnej w Siemens mówi, że połączenie sił z Nexa3D pozwoli stworzyć niestandardowe, zrównoważone łańcuchy dostaw, oparte na druku 3D. Pandemia udowodniła, jak wrażliwy na nieoczekiwane zakłócenia jest globalny łańcuch dostaw , dlatego wiele firm powinno zastanowić się nad zrewitalizowaniem tradycyjnych rozwiązań. Kuba Graczyk z Nexa3D dodaje, że współpraca z Siemens to nowe możliwości produkcyjne nowej generacji dla rosnącej bazy klientów Nexa3D.

Dystrybutorem rozwiązań Nexa3D w Polsce jest firma 3D Phoenix.

Źródło: nexa3d.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D