Nowoczesne technologie pozwalają przesuwać granice współczesnej medycyny. FossiLabs, amerykańskie przedsiębiorstwo z branży druku 3D ogłosiło, że opracowało autorską technologie wytwarzania porowatych struktur kostnych w technologii FFF. Jak mówią twórcy, to jedyne w swoim rodzaju, drukowane 3D  implanty w formie porowatych rusztowań. Do ich stworzenia wykorzystano sprzęt oraz oprogramowanie stworzone przez specjalistów z FossiLabs.

Todd Reith, założyciel FossiLabs mówi, że wykorzystanie technologii druku 3D pozwoliło na stworzenie porowatej struktury, której wykonanie innymi metodami byłoby o wiele trudniejsze. W przypadku implantów kostnych porowatość wszczepu jest szczególnie ważna, ponieważ zapewnia odpowiedni stopień integracji komórek kostnych z jego powierzchnią (stosowane m.in. w implantach dentystycznych).

Elementy wykonywane są z PEEK, będącego materiałem klasy medycznej. Dobra wytrzymałość mechaniczna, moduł Younga zbliżony do kości, lepszy rozkład obciążeń w porównaniu z implantami tytanowymi oraz mniejsza sztywność niż w przypadku implantów metalowych sprawia, że materiał jest świetnym zamiennikiem standardowych rozwiązań stosowanych w implantacji. Dodatkowo, wydruki 3D od FossiLabs wzbogacane są o nanopowłokę hydroksyapatytową, co w połączeniu z porowatą powierzchnią warunkuje wytworzenie trwałego połączenia na granicy implant kość.

PEEK ma coraz więcej zastosowań w medycynie. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne posłużył jako materiał do stworzenia BioNEEK  – bionicznej ortezy, opierającej się na konstrukcji amortyzatora magnetycznego, który rozprasza i łagodzi wstrząsy oraz odciąża staw kolanowy. Obojętni nie pozostają również producenci urządzeń. Blisko pół roku temu niemiecki start-up medyczny Kumovis zaprezentował R1 – swoja pierwszą drukarkę 3D pozwalającą na druk 3D z PEEK w standardzie chirurgicznym.

Działająca od 2017 roku firma FossiLabs jest autorem pełnego systemu produkcji porowatych implantów w technologii addytywnej. Dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie implantów o dowolnym stopniu porowatości w określonych rejonach implantu, aby przyspieszyć czas osseointegracji, czyli połączenia między kością a wszczepem.

FossiLabs jest obecnie na szukaniu partnerów biznesowych dla swojego projektu.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like