Wizyta i poznanie historii zabytków radomskiej architektury, następnie „dotknięcie” jej przez wykonanie obszernej fotorelacji, rysunków i makiety, a na deser – warsztaty z projektowania 3D i wykonanie modeli na drukarkach 3D w pracowni uczesie3d.pl. To wszystko wydarzyło się we wrześniu i październiku br. przy udziale 80 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej w Radomiu dzięki realizacji projektu „3D. Doświadczanie. Dotykanie. Drukowanie”, który powstał przy współpracy szkoły i Stowarzyszenia LATOROŚL. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021” oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Jak tłumaczy Marzena Elertowicz z PSP nr 12 w Radomiu – „zależało nam na tym, aby łącząc standardowe oraz innowacyjne metody pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną pokazać naszym uczniom radomską architekturę z kilku perspektyw. Wymagało to od uczniów dużego zaangażowania oraz umiejętności pracy zespołowej, bowiem oprócz poznania historii i zobaczenia zabytków na własne oczy. Musieli zaangażować się w część praktyczną – wykonać rysunki, zdjęcia, makietę, a na sam koniec – modele trójwymiarowe poznanych miejsc. Dzięki temu mogli zwrócić uwagę na detale, które często nam umykają„.

W pierwszej kolejności uczniowie udali się na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem najcenniejszych zabytków architektonicznych Radomia, wykonując obszerną fotorelację zabytków. Następnie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Zabytki Radomia – omówienie i historia obiektów„, połączonej z pokazem multimedialnym w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wykonali także makietę grodu oraz rysunki poznanych zabytków podczas zajęć plastyczno – technicznych. Na koniec wzięli udział w zajęciach z modelowania i druku 3D.

Dla wielu osób brzmi to abstrakcyjnie, ale dzięki innowacyjnym aplikacjom edukacyjnym, nauka projektowania trójwymiarowego jest już możliwa od 8-9 roku życia. Dzieci szybko uczą się modelowania 3D i sprawia im to mnóstwo frajdy.„- mówi Philipp Zalewski, instruktor modelowania i druku 3D z pracowni uczesie3d.pl.

Podczas warsztatów z modelowania i druku 3D, uczestnicy projektowali modele przestrzenne wybranych zabytków, które następnie wykonywali na drukarkach 3D.

Podsumowaniem projektu jest wystawa prac uczniów w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przy ul. Osiedlowej 9, która można oglądać w dniach 28.10.2019-8.11.2019.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like