W dniach 28-29 czerwca 2018 na terenie Politechniki Wrocławskiej odbyło się Additive Manufacturing Meeting 2018 – wydarzenie, będące okazją do spotkania osób związanych z branżą technologii przyrostowych. W czasie wydarzenia uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w sesji wykładowej, podczas której specjaliści poruszali zagadnienia z różnorodnych dziedzin – zarówno technicznych aspektów druku 3D jak i sposobów rozwoju projektów z tego zakresu czy zdobywania finansowania. Była to równocześnie świetną okazją do wymiany doświadczeń i konfrontacji poglądów.

Zacznijmy od liczb – w tegorocznej edycji wzięło udział 145 uczestników – mogli oni odwiedzić stanowiska 13 wystawców, wysłuchać prezentacji 24 prelegentów i wziąć udział w 3 warsztatach związanych z zagadnieniami z zakresu druku 3D. Wydarzenie zyskało 12 partnerów przemysłowych, zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydenta Wrocławia oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele firm z branży technologii przyrostowych (m.in. SLM Solutions, Wadim Plast, Bibus Menos, Sondasys, TRUMPF ) jak i pracownicy naukowi z renomowanych uczelni (AGH Kraków, Uniwersytet Würzburg, Politechnika Wrocławska). Specjaliści w swoich wystąpieniach podejmowali tematy z zakresu profesjonalnych, addytywnych technologii wytwarzania z wykorzystaniem m.in. proszków metalicznych czy materiałów polimerowych. Wykłady zostały podzielone na osiem sekcji tematycznych:

 • Opening of AMM 2018
 • AM Implementation
 • Analysis and Simulation
 • Laser Technologies in AM
 • Workshops
 • Cooperation of Business and Science
 • Biomedical Applications
 • Novel Applications

Dużą popularnością cieszyły się również sesje warsztatowe, prowadzone przez firmy:

 • Bibus Menos („Desktop SLS systems” – Podczas warsztatów zaprezentowany został system SLS Sintratec. Uczestnicy mieli okazję się dowiedzieć jak ustawić parametry i przygotować maszynę do drukowania),
 • Sondasys („Reverse engineering with the use of 3D scanner HP SLS Pro S3″ – Wszyscy biorący udział w warsztatach mieli szansę zapoznać się z zasadami skanowania obiektów oraz tworzenia modeli z zebranych danych cyfrowych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania),
 • Wadim Plast („SLM for serial production in medicine, automotive, aerospace and energy” – Uczestnicy zostali zapoznani z możliwościami technologii oraz jej potencjalnymi aplikacjami).

Kolejna edycja Additive Manufacturing Meeting dla wielu była szansą poszerzenia wiedzy na temat technologii druku 3D i ich potencjalnych zastosowań w różnorakich branżach przemysłu jak i nowoczesnej medycyny. Następna edycja wydarzenia planowana jest na 26-27 czerwca 2019 roku.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like