Desktopowe Drukarki 3D

SafFire – hybryda drukarki SLA i grawerki laserowej

Na Kickstarterze trwa właśnie kampania wielofunkcyjnego będący nietypowym połączeniem drukarki 3D działającej w technologii SLA i grawera laserowego. SafFire wyróżnia się też modułową konstrukcją i to od nas tylko zależy jaką wybierzemy konfigurację.

Podstawą technologii SLA jest selektywne utwardzanie żywicy za pomocą światła z wiązki laserowej. Arthur Matteson stwierdził, że można by ją wykorzystać również do grawerowania, a swoje słowa przełożył na czyny w konstrukcji SafFire. Oprócz funkcji drukowania 3D możemy też więc grawerować w drewnie i na papierze.

W gruncie rzeczy urządzenie jest w pierwszej kolejności grawerką laserową z możliwością rozbudowania o funkcje druku 3D w technologii SLA. Najtańsza wersja urządzenia służy bowiem właśnie do grawerowania i możemy rozbudować ją o dwa moduły do drukowania z żywicy, z których każdy posiada inny obszar roboczy. Na mniejszej jednostce możemy wykonywać modele o maksymalnych wymiarach 120 x 80 x 80 mm, natomiast większa pozwala budować wydruki o wymiarach 110 x 110 x 125 mm. Grawerować możemy natomiast obiekty o wymiarach 127 x 127 x 76 mm.

1095-saffire-combines-sla-3d-printing-laser-engraving-1

SafFire trochę na wyrost przedstawiane jest jako idealne narzędzie dla stomatologów, jubilerów oraz wszystkich tych, którzy oczekują wysokorozdzielczych wydruków 3D. Dzięki modułowej konstrukcji, każdy może kupić najlepsze dla swoich potrzeb rozwiązanie. Na plus zaliczyć można też możliwość drukowania z dowolnej żywicy, która utrwala się wiązką światła o długości fali 405 nm. Zastosowany laser o plamce wielkości 75 mikrometrów stawia urządzenie na średniej półce pośród najpopularniejszych, tego typu, drukarek 3D, jednak jego przewaga nad konkurencyjnymi konstrukcjami przejawia się w mniej postrzępionej (gładszej) powierzchni zewnętrznej wykonywanych modeli.

1095-saffire-combines-sla-3d-printing-laser-engraving-6

Prędkość drukowania na SafFire zależy w dużej mierze od wymaganej jakości. Dla przykładu czas wydruku standardowych rozmiarów pierścionka w niskiej rozdzielczości (wielkość voxela 250 mikrometrów) trwa zaledwie sześć minut i czterdzieści sekund.

eb6e9a691be4033fe6d032676775a8a0_original

Kampania potrwa jeszcze dziesięć dni. W chwili obecnej udało się zebrać niespełna połowę z zakładanych 40000 $. Za sam moduł do grawerowania trzeba zapłacić 1095 $, moduł do grawerowania plus mniejsza jednostka drukująca to koszt 1390 $, moduł do grawerowania plus większa jednostka do drukowania to 2990 $, a wszystkie możliwe opcje łącznie wyceniono na 3285 $.

Źródło: www.3ders.org, www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like