Ostatnimi czasy Kickstarterowe kampanie drukarek 3D nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Wiadomo, że w tego typu przedsięwzięciach zawsze musimy liczyć się z ryzykiem niepowodzenia, ale kilka ostatnich przypadków, pokazało że jest ono większe niż mogłoby się wydawać. Początek drogi Snapmakera rozpoczął się spektakularnie, pozostaje mieć nadzieję, że finał będzie równie udany.

Kampania drukarki 3D Snapmaker trwa od zaledwie czterech dni, a konto jej twórców zasilono już kwotą 445.000 $. Założony budżet 50.000$ udało się zebrać w rekordowe pięć minut. Jest to z pewnością zasługa atrakcyjnej ceny. Podstawową wersję wyceniono bowiem na 299 $.

Snapmaker jest hybrydą drukarki 3D, grawerki laserowej oraz frezarki. Jest to dość modne ostatnio połączenie. Rama urządzenia w całości została wykonana z aluminium i posiada budowę modułową. Rozwiązanie to ma na celu przede wszystkim ułatwić jej wysyłkę. Złożenie całości zajmuje zaledwie dziesięć minut, a to dlatego, że do połączenia ze sobą mamy tylko dziesięć części. W formie modułu występują również głowice. Dzięki temu możemy je szybko i sprawnie wymieniać.

Obszar roboczy drukarki 3D zamyka się w wymiarach 125 x 125 x 125 mm. Minimalna wysokość warstwy to 50 mikrometrów, a maksymalna prędkość druku to 150 mm/s. Moduł przeznaczony do grawerowania posiada laser o mocy 500 mW i długości fali 405 nm. Przy jego pomocy możemy grawerować drewno, skórę, tworzywa sztuczne, tkaniny, papier i inne materiały. Wrzeciono frezujące posiada regulację z zakresu od 2000 do 7000 obrotów na minutę i pozwala na pracę z takimi materiałami jak drewno, akryl oraz płytki PCB.

Snapmaker wyposażony jest we własne oprogramowanie do przygotowywania plików do druku. Dzięki prostemu interfejsowi i łatwej obsłudze odnajdą się w nim przede wszystkim nowi użytkownicy. Pozostali, którzy oczekują czegoś więcej mogą oczywiście skorzystać z dowolnego innego slicera.

Jak wspomniałem na początku, najtańsza wersja urządzenia, wyposażona tylko w funkcję drukarki 3D wyceniona została na 299$, za każdy kolejny moduł trzeba dopłacić po 75$. Za pełen zestaw zapłacimy więc 449$.

Źródło: www.3ders.org, www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like