Blisko dwa miesiące informowaliśmy o poszerzeniu oferty produktowej Zortrax o nową drukarkę 3D – Zortrax M300 Dual. Producent nie kazał jednak długo czekać na premierę urządzenia i dzisiaj, tj. 24 czerwca 2019 r. nowy produkt oficjalnie trafił do sprzedaży detalicznej.

Urządzenie pracuje w technologii LPD Plus, co oznacza że proces druku 3D z termoplastów w formie żyłki został wzbogacony o możliwość wytwarzania podpór z materiałów rozpuszczalnych w wodzie. Pierwszą maszyną korzystającą z tego rozwiązania był Zortrax Inventure.

Technologia LPD Plus wykorzystuje w pracy dwie głowice drukujące – pierwsza nakłada materiał budulcowy, a druga podporowy, z którego tworzy supporty. Materiał ten doskonale rozpuszcza się w wodzie, co sprawia, że wydrukowany model wystarczy zanurzyć w niej na kilka godzin (najlepiej w dedykowanej stacji Zortrax DSS Station) i cały post-processing odbywa się samoistnie. Roztwór wody i rozpuszczalnego materiału podporowego jest nieszkodliwy i może być z powodzeniem zutylizowany w zwykłej kanalizacji.

Zortrax M300 Dual posiada duży obszar roboczy o wymiarach 265 x 265 x 300 mm i został zoptymalizowany do realizacji długich, trwających nawet kilka dni wydruków 3D. Wszystko to za sprawą takich funkcji jak:

  • blackout response system, która zabezpieczy pracę podczas awarii zasilania. Dzięki wbudowanym kondensatorom drukarka podtrzyma zasilanie przez czas konieczny do automatycznego zapisania postępu wydruku,
  • udoskonalony sensor materiału pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych strat materiału. M300 Dual zasygnalizuje użytkownikowi pojawienie się takich błędów, jak brak materiału, nieprawidłowe założenie szpuli czy zatkanie głowicy i przejdzie w stan pauzy,
  • zintegrowana kamera video, dająca możliwość streaming’u z pracy urządzenia, co pozwala na bieżąco monitorować proces wydruku i reagować na ewentualne problemy.

Użytkownicy Zortrax M300 Dual mogą również korzystać z innych rodzajów platform roboczych niż domyślna, perforowana (np. szklanych), a także z powodzeniem używać specjalistycznych filamentów dostarczanych także przez innych producentów.

Koszt urządzenia w oficjalnym sklepie Zortrax to 17,948.00 PLN netto.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like