Stratasys, lider wśród producentów drukarek 3D FDM® i PolyJet, kontynuując strategię umacniania swojej pozycji na rynku, przejmuje Origin Inc. Umowa ma zostać sfinalizowana w styczniu 2021 roku, a jej wartość wynosi ponad 100 milionów dolarów. Producent zobowiązał się wypłacić wstępnie 60 mln dolarów, 6 mln dolarów podlega zatrzymaniu przez założycieli przez trzy lata, a kolejne 40 mln dolarów jest uzależnione od wyników finansowych z trzech kolejnych lat.

Według analizy rynku przeprowadzonej przez Stratasys, wytwarzanie przyrostowe osiągnie wartość 25 miliardów dolarów do 2025 roku. Ich zdaniem, rozwiązania oparte o żywice fotopolimerowe będą stanowić znaczną część produkcji tworzyw sztucznych. Szacuje się, że udział systemów wytwarzających z żywic polimerowych będzie rósł w tempie 20% rocznie od 2020 do 2025 roku.

Fuzja umożliwi firmie Stratasys umocnienie swoją pozycji lidera branży. Będzie to możliwe za sprawą technologii Programmable PhotoPolymerization (P3), stworzonej przez Origin. Przedstawiciele Stratasys twierdzą, że wdrożenie tej metody do ich portfolio będzie kluczowe dla jej rozpowszechnienia. Stratasys przewiduje wzrost rocznych przychodów o 200 milionów dolarów w ciągu kolejnych pięciu lat. Dzięki temu zachowa swoją pozycję lidera w branży druku 3D z fotopolimerów w wielu branżach – od militarnej, aż po medycynę i stomatologię.

P3 to technologia zbliżona do DLP, w której światło emitowane przez projektor utwardza ​​ciekłą żywicę fotopolimerową. Metoda została wykorzystana w pierwszej produkcyjnej drukarce 3D klasy przemysłowej Origin One. Wykorzystana w nim technologia P3 umożliwia tworzenie wysokiej jakości modeli z szerokiej gamy dostępnych żywic, z zachowaniem wysokiej dokładności i szczegółowości. Urządzenie pozwala na precyzyjną kontrolę procesu wytwarzania za pośrednictwem kompatybilnego oprogramowania Origin.

System Origin One znajduje zastosowanie w wielu branżach, m. in. obuwniczej z firmą ECCO i medycznej. Pandemia COVID-19 podkreśliła znaczenie wytwarzania przyrostowego oraz stosowność rozwiązań Origin do zastosowań medycznych, produkując setki tysięcy wymazówek, tysiące środków ochrony osobistej i rozdzielacze respiratorów dla szpitali. 

Drukarki 3D Origin One umożliwiają tworzenie dużych ilości części z wysoką dokładnością, przy użyciu szerokiej gamy żywic klasy przemysłowej.

Połączenie sił zespołów Origin i Stratasys pozwoli na przyspieszenie rozwoju zaplecza technologicznego i produktowego obu firm. Kompleksowe rozwiązanie Origin pozwoli na pełną kontrolę procesu wytwarzania oraz wysokowydajną, masową produkcję modeli z materiałów klasy przemysłowej. Firma współpracowała z największymi koncernami chemicznymi, takimi jak Henkel czy BASF w celu opracowania najlepszych żywic do swojego urządzenia, jeszcze przed premierą Origin One. Teraz, gdy firma stała się częścią Stratasys, rozpoczną się prace nad szerszym ekosystemem produkcyjnym. 

Jak mówi dyrektor generalny i współzałożyciel Origin Christopher Prucha, Origin gwarantuje rozwiązanie, które pozwala uzyskać niewiarygodną dokładność, powtarzalność i wydajność wytworzonych elementów, oraz wpółpracuje z szeroką gamą materiałów. Przejęcie przez Stratasys pozwoli Origin poszerzyć zasięg rynkowy i udostępnić autorską technologię P3 szerszemu gronu klientów. 

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like