W zeszłym miesiącu branżą druku 3D wstrząsnęła informacja, że słynny kontrakt Zortraxa z DELL’em na dostawę 5000 szt. drukarek 3D nie tylko nigdy nie doszedł do skutku, to w gruncie rzeczy nie został w ogóle zawarty…! Na firmę uchodzącą do tej pory za wzór do naśladowania i wizytówkę całej polskiej branży druku 3D na świecie posypały się gromy (chociaż nie zabrakło takich, którzy próbowali usprawiedliwiać jej działania), a jej wizerunek został dość mocno nadszarpnięty. Niemniej jednak życie płynie dalej i Zortrax prowadzi cały czas produkcję i sprzedaż swoich urządzeń. Niedawno poinformował np. o sprzedaży drukarek 3D do francuskiego Boscha.

Temat Boscha w kontekście Zortraxa jest również cokolwiek kontrowersyjny, gdyż chwilę po ogłoszeniu niesławnego dealu z DELL’em w 2014 r., Rafał Tomasiak wspominał mediom, że Bosch ma być kolejnym dużym klientem na urządzenia jego firmy. Czy doszło wtedy do jakiejkolwiek transakcji – nie wiemy (nigdy nie pojawiła się żadna oficjalna informacja na ten temat), teraz jednak wszystko wskazuje na to, że w przypadku francuskiego oddziału miała ona jednak miejsce.

Francuski Bosch specjalizuje się w produkcji produktów elektronicznych i jest ściśle zintegrowany z fabryką w Mondeville. Kiedyś produkowano tam telewizory i radia samochodowe Blaupunkta, od momentu przejęcia jej przez Boscha, fabryka wyspecjalizowała się w produkcji elektroniki i mechaniki przemysłowej. W swoich procesach wykorzystuje oczywiście szereg technologii przyrostowych, w tym druk 3D z termoplastów wykorzystywany w drukarkach 3D Zortraxa.

Zortrax HIPS-X

Francuscy inżynierowie mają wykorzystywać drukarki 3D Zortrax M200 do tworzenia spersonalizowanych narzędzi wspierających montaż małych modułów elektrycznych w produkowanych przez siebie urządzeniach. Będą oczywiście używane także do drukowania prototypów. Gdy implementacja drukarek 3D w fabryce Boscha zakończy się powodzeniem, firmy zamierzają rozpocząć wspólne prace nad specjalnymi filamentami, które byłyby wykorzystywane w drukowaniu detali dla przemysłu elektronicznego.

Ilość zakupionych przez Boscha drukarek 3D Zortraxa nie została ujawniona.

Źródło: www.prweb.com via www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. „Ilość zakupionych przez Boscha drukarek 3D Zortraxa nie została ujawniona.”
    Więc równie dobrze można było sprzedać jedną drukarkę i trąbić o dealu, bo w sumie nawet przy jednej sztuce to umowa sprzedaży 😉
    Znów lanie wody pod media i zero konkretów.

Comments are closed.

You may also like

More in News