Mamy za sobą już ranking najważniejszych wydarzeń w światowej branży druku 3D 2016 r. – teraz czas na edycję polską. Dla wielu firm ten rok był dużo trudniejszy od poprzedniego i niektórym nie udało się go niestety przetrwać… Kilka wciąż boryka się z sporymi problemami. Z drugiej strony, nie brakowało spektakularnych historii wielkich sukcesów, jakie odniosły czołowe firmy z branży.
Oto zestawienie 10 najważniejszych wydarzeń w polskiej branży druku 3D w mijającym, 201 6r. Ranking jest oczywiście subiektywny. Tutaj możecie zobaczyć ranking zeszłoroczny.
10. Koniec Sand Made
Sand Made był jedną z niewielu polskich firm produkujących drukarki 3D, które postawiły na inną technologię niż wszechobecny FDM. Początki były naprawdę obiecujące… III nagroda w konkursie Startup, w kategorii 3D Printing na targach Laser World of Photonics w Monachium, II nagroda w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D 2015 oraz III nagroda w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA FIRMA 2015. To wszystko jednak nie wystarczyło, aby przetrwać… W listopadzie tego roku spółka ogłosiła upadłość likwidacyjną i zaczęła wyprzedawać swój majątek.
9. Upadek forum MójRepRap.pl
Kiedyś jeden z głównych ośrodków druku 3D w polskim internecie – dziś podupadające forum, z którego odeszła znakomita większość stałych użytkowników. W sierpniu 2016 r. właściciel forum – 3NOVATICA, wystawił je na sprzedaż, ale nie znalazł chętnych…
8. Nowe firmy wkraczają do branży – Fiberlogy, PRO3D, Ubot 3D, Technology Applied, Skriware…
Część firm upada (lub podupada), lecz na ich miejsce wkraczają nowe, posiadające lepsze produkty i mocniejsze zaplecze finansowe. Tylko w tym roku na rynku pojawiły się takie firmy jak Fiberlogy czy PRO3D produkujące filamenty, Skriware i UBot 3D produkujące drukarki 3D oraz Technology Applied świadczące usługi druku 3D w technologii SLS (z własnej drukarki 3D!).
7. Komputronik wprowadza na rynek własną drukarkę 3D
Na początku września 2016 r., Komputronik – sieć sklepów z rozwiązaniami IT, zaskoczył wszystkich prezentując swoją własną drukarkę 3D – Accura Genius3D. Nie był to pierwszy kontakt Komputronika z branżą druku 3D – firma przecierała szalki w tym obszarze już w 2013 r. sprzedając urządzenia Omni3D. Drukarka 3D jest wspólnym dziełem producenta drukarek 3D z Krakowa – 3DKreatora i kontraktowego producenta urządzeń elektronicznych – FLEX. Filamenty do drukarek 3D dostarcza PRO3D.
6. Canon Polska wchodzi w branżę druku 3D
W marcu, podczas VII edycji targów Dni Druku 3D w Kielcach, jednym z wystawców była czołowa firma z branży fotograficznej i rozwiązań dla druku cyfrowego – Canon Polska. Chociaż na stoisku firmowym nie działo się nic specjalnego, był to jedynie przedsmak tego co miało zostać ogłoszone kilka miesięcy później. W czerwcu 2016 r. Canon został oficjalnie pierwszym, dużym koncernem międzynarodowym, który rozpoczął działalność w branży druku 3D w naszym kraju. Firma nie oferuje własnych rozwiązań, lecz dystrybuuje produkty 3D Systems.
5. VII edycja Dni Druku 3D w Kielcach
Marcowa, VII edycja Dni Druku 3D w Kielcach była bez dwóch zdań największą imprezą targową w historii polskiej branży druku 3D. Rekordowa ilość wystawców – 83, rekordowa przestrzeń wystawiennicza na poziomie 4300 m2 oraz liczba zwiedzających, szacowana na ponad 9 tysięcy osób. I chociaż kolejną, warszawską edycję zdominował równie rekordowy Robert Lewandowski, nie da się ukryć, że w marcu 2016 r. Janusz Wójcik i Paweł Rokita powiesili poprzeczkę niezwykle wysoko – zarówno dla konkurencji jak i dla siebie…
W 2017 r. mamy być świadkiem jeszcze większego wydarzenia niż ostatnio. Jeszcze większa powierzchnia, dłuższy czas trwania imprezy (trzy dni zamiast dwóch) oraz – miejmy nadzieję, jeszcze większa liczba wystawców i odwiedzających.
4. Infinum 3D instaluje ODO Kronosa w zakładach URSUSA
Jeszcze rok temu, mało kto kojarzył Tomasza Zwolana – weterana społeczności RepRap i słyszał o jego nowo powołanej spółce Infinum 3D. Dziś to jedni z największych zwycięzców mijającego roku. Najpierw premiery niskobudżetowej drukarki 3D dla edukacji i klientów indywidualnych – ODO Play i urządzenia do automatycznego poziomowania stołów roboczych w drukarkach 3D – ODO Motion, potem spektakularne wdrożenie gigantycznej drukarki 3D – ODO Kronos do zakładów produkcyjnych URSUSA, a na koniec umowa dystrybucyjna z ABC Data i wstawienie ODO Play do wybranych sklepów Media Markt.
Mimo wszystko to historia ODO Kronosa i URSUSA odbiła się najgłośniejszym echem w mediach. Przy pomocy tego urządzenia, URSUS będzie tworzył prototypy elementów wykorzystywanych w ciągnikach swojej produkcji.
3. Trigon TFI i grupa prywatnych inwestorów inwestują 2,3 mln PLN w HBota 3D
HBot 3D był przez długi czas postrzegany jako jedna z najlepszych, polskich drukarek 3D. Niestety lata 2015 – 2016 były okresem dużych zmian strukturalnych w spółce 3D Printers i o firmie oraz drukarce zrobiło się dość cicho. Na tyle, że zaczęły pojawiać się nawet głosy, że firma lada moment może przestać istnieć… Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie, w listopadzie tego roku okazało się, że była to przysłowiowa cisza przed burzą! Trigon TFI – jeden z największych funduszy inwestycyjnych w Polsce, zainwestował wspólnie z grupą kilku inwestorów prywatnych 2,3 mln PLN w jej przyszły rozwój. Co więcej, w planach jest wprowadzenie spółki na GPW!
2. Dariusz Miłek inwestuje 44 mln PLN w Zortraxa, który przy okazji odbiera kolejne nagrody z rąk Prezydenta RP
To mógłby być doskonały rok dla Zortraxa… Firma nie tylko umocniła swoją pozycję na światowym rynku producentów niskobudżetowych drukarek 3D, notując rekordowe wyniki finansowe, to została doceniona w Polsce szeregiem prestiżowych nagród, z których dwie odebrała z rąk samego Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Oprócz tego, w lipcu 2016 r., w spółkę zainwestował jeden z najbogatszych ludzi w Polsce – Dariusz Miłek, właściciel sieci obuwniczej CCC.
To mógłby być doskonały rok, gdyby nie jedno wydarzenie…
1. DELL
W sierpniu 2016 r., niemalże w równo miesiąc po ogłoszeniu wejścia do spółki Dariusza Miłka, portal 3DPrint.com ujawnił, że do słynnej transakcji Zortraxa z DELL’em na dostawę 5000 szt. drukarek 3D… nigdy nie doszło! Chociaż wiele osób z branży od dawna podejrzewało, że kontrakt skrywał jakąś tajemnicę, na jaw zaczęły wychodzić wstydliwe kulisy wydarzenia, które ostatecznie okazało się być wielką manipulacją. Jak ujął to Rafał Tomasiak – prezes Zortraxa, mimo że wcześniej informował opinię publiczną o podpisaniu kontraktu, tak naprawdę „był on tylko porozumieniem„…