Jeden z najpopularniejszych, włoskich producentów drukarek 3D, firma WASP zaprezentowała właśnie zestaw rozszerzający możliwości drukarek 3D o drukowanie z ceramiki. Pierwotnie zaprojektowany dla modelu DelatWASP 20 40, umożliwia jednak integracje z wieloma innymi, dostępnymi na rynku konstrukcjami.

Włoska WASP wyspecjalizowała się głównie w drukarkach 3D, pracujących w układzie kinetycznym delta. W swojej ofercie posiada szeroką gamę modeli zarówno desktopowych, poprzez przemysłowe, aż po „dziwactwa” typu BigDelta, z obszarem roboczym o wysokości dwunastu metrów. Od 2012 roku, z różnymi efektami, eksperymentuje także z drukiem 3D z ceramiki.

Integralną częścią zaprezentowanego nie tak dawno WASP Clay Kit 2.0 jest ekstruder LMD WASP, który zaprojektowany został do drukowania 3D z materiałów plastycznych. Jego pierwotna, eksperymentalna wersja zbudowana została w oparciu o części drukowane, które wraz kolejnymi ulepszeniami, zostały w wersji finalnej zamienione na elementy metalowe oraz powstające w wyniku formowania wtryskowego.

W zestawie kosztującym 650 €, oprócz wytłaczarki, znajdziemy również trzylitrowy (lub pięciolitrowy w opcji) zbiornik na materiał plastyczny oraz 10 kg gliny na start. W zbiorniku znajduje się tłok, który wyciska tworzywo do rurki teflonowej o średnicy 12 mm, aż do ekstrudera i dyszy o średnicy 1 mm. Według producenta Clay Kit 2.0 jest w stanie osiągnąć precyzję porównywalną do tej uzyskiwanej w przypadku drukowania 3D z termoplastów. Ma to być zasługą połączenia wytłaczarki śrubowej oraz ciśnieniowej, która oprócz zapewnienia dużej dokładności jest w stanie natychmiastowo wstrzymywać oraz uruchamiać proces wytłaczania materiału.

Wytłaczarka śrubowa ma jednak jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Jej celem jest również pozbywanie się niepożądanych pęcherzyków powietrza, które mogą przyczyniać się do pękania modelu podczas procesu jego wypalania. Zbiornik na materiał plastyczny, dzięki możliwości otwarcia z obu stron, jest łatwy do uzupełniania, a tworzywo, z którego został wykonany, umożliwia jego łatwe utrzymanie w czystości.

WASP Clay Kit 2.0 jest kompatybilny z większością drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, ale według producenta, najlepsze rezultaty uzyskamy łącząc go z modelem DelataWASP 20 40.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like