XYZPrinting to największy pod względem wolumenu sprzedaży producent dekstopowych drukarek 3D na świecie. Portfolio dostępnych typów i modeli urządzeń tajwańskiego producenta liczy kilkanaście pozycji, które skierowane są przede wszystkim do użytkowników indywidualnych i sektora edukacyjnego. Jesienią zeszłego roku, CEO firmy – Simon Shen, udzielił wywiadu serwisowi TechCrunch, w którym przedstawił plany wejścia także na rynek przemysłowych drukarek 3D. Dziś XYZPrinting udowadnia, że nie były to słowa rzucone na wiatr… Na początku przyszłego roku do sprzedaży trafi pięć nowych maszyn – jedna drukująca w technologii SLS, druga w technologii CJP, a trzy kolejne w DLP. Ceny – jak zawsze w przypadku tego producenta, są obłędnie niskie…

Zaczynamy od największej sensacji, czyli MfgPro230 xS – drukarki 3D drukującej w technologii selektywnego spiekania laserem (SLS). Obszar roboczy urządzenia to 23 x 23 x 23 cm. Dostępne materiały eksploatacyjne to: Nature PA, Black PA, White PA, Composite PA, Flexible PA, High temperature PA, TPU i PMM. Moc lasera to 30W, a prędkość druku 3D to 1 litr na godzinę. Cena? 60.000$, czyli niespełna 250 tysięcy PLN! Dostawy pierwszych urządzeń są planowane na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Oczywiście zanim wpadniemy w ekstazę, warto uświadomić sobie, że maszyna pod względem parametrów technicznych wciąż odbiega znacząco od tego co jest standardem w tej klasie. Moc lasera na poziomie 30W to niewiele jak na maszynę klasy przemysłowej – standardem jest moc na poziomie 70 – 100W. Ma to wpływ zarówno na szybkość pracy jak i sposób spiekania materiałów. Jeżeli urządzenie pojawi się na przyszłotygodniowych targach formnext, gdzie XYZPrinting będzie jednym z wystawców, z pewnością spojrzymy na wydruki oraz spróbujemy porozmawiać z przedstawicielami firmy na temat jej rzeczywistych możliwości produkcyjnych.

Druga maszyna to drukująca w pełnym kolorze z proszku gipsowego PartPro350 xBC. Jej obszar roboczy to 35 x 22,2 x 20 cm, a prędkość pracy to 18 mm / godzinę w osi Z. Cena na poziomie 30.000 $ jest niższa, lecz już zbliżona do tego co można kupić od 3D Systems.

Co ciekawe, system druku 3D w tej technologii został przez XYZPrinting opatentowany w zeszłym roku…

Kolejne trzy nowe urządzenia drukują w technologii DLP, czyli utwardzania żywicy światłem emitowanym przez projektor.

PartPro100 xP to drukarka 3D o wysokiej rozdzielczości, drukująca ze sztywnych i wytrzymałych na obciążenia fizyczne żywic w cenie 2399 $ (ok. 9000 PLN). Urządzenie ma być dostępne w sprzedaży w drugim kwartale 2018 r.

Dentpro100 xP to drukarka 3D dedykowana branży dentystcznej. Ma drukować z certyfikowanych, biokompatybilnych materiałów. Jej cena to 2699$, czyli nieco ponad 10.000 PLN. Dostępna ma być również od drugiego kwartału 2018 r.

Trzecia drukarka 3D tego typu to CastPro100 xP, przeznaczona dla branży jubilerskiej. Wykorzystuje w pracy żywice dedykowane do odlewów. Jej cena będzie taka sama jak w przypadku Dentpro100 xP i pojawi się w sprzedaży także w tym samym czasie co pozostałe dwie drukarki 3D.

Rozwiązania XYZPrinting będzie można obejrzeć podczas targów formnext, na stoisku D10, w hali 3.1.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

 

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like