Jesteś pasjonatem druku 3D? Zastanawiasz się nad kupnem drukarki 3D do domu lub do własnej firmy, ale nie wiesz jak właściwie zacząć poszukiwania? Jesteś w odpowiednim miejscu!

Przedstawiamy alfabet domowego druku 3D, czyli 24 rzeczy, musisz wiedzieć, jeśli myślisz o domowej drukarce 3D. W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie udało nam się stworzyć kompendium dla początkujących, którzy zafascynowani technologiami przyrostowymi chcą spróbować własnych sił w tej materii. Alfabet uzupełniliśmy również o odnośniki do innych, wartościowych artykułów tak, aby stał się on kompleksowym źródłem wiedzy dla amatorów domowego druku 3D.

A jak Addytywne technologie

Pod pojęciem „technologie addytywne” (stosowane wymiennie z technologiami przyrostowymi) kryje się tak dużo metod wytwarzania z rozmaitych materiałów, że bardzo łatwo się pogubić (w szczególności początkującym użytkownikom). FDM, FFF, SLA… Zanim kupisz drukarkę 3D zachęcamy do zapoznania się z szczegółami technologii – w dużym stopniu warunkują one to na ile ich możliwości będą odpowiednie do preferowanych przez Ciebie czy twoich klientów aplikacji. Trudno mówić, że istnieje „najlepsza technologia” – wszystko zależy od preferencji i potrzeb użytkownika.

Informacje o podstawach technologii znajdziecie na łamach naszego portalu – zachęcam do śledzenia naszego nowego cyklu o TECHNOLOGII FDM. Już niebawem takie cykle materiałów pojawią się również w kontekście innych metod wytwórczych, wpisujących się w tzw. technologie addytywne.

B jak Brakujące części

Do czego można wykorzystać „domową” drukarkę 3D? Wśród najbardziej powszechny zastosowań podaje się wykorzystanie drukarki 3D jako urządzenia do produkcji zamienników uszkodzonych lub brakujących elementów sprzętu gospodarstwa domowego. Jednak aby było to możliwe, użytkownik musi chociaż w podstawowym stopniu opanować obsługę programów do projektowania (albo zlecić to innym). Warto wiedzieć, ze drukarka 3D może posłużyć do tworzenia części lub złożeń, jednak (jak na razie) nie da się wydrukować kompleksowego urządzenia z rożnych materiałów przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia.

Drukarki 3D mogą posłużyć równocześnie do rozwijania pasji (drukarki 3D pracujące w technologii SLA zyskują popularność wśród pasjonatów modelarstwa), a także dawać możliwość wytwarzania wirtualnych modeli, które są ogólnodostępne w internetowych repozytoriach. Warto przewertować je w poszukiwaniu potrzebnych części czy modeli – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś już kiedyś zaprojektował.

C jak Czy potrzebujesz własnej drukarki 3D?

Decydując się na zakup drukarki 3D należy wiedzieć, że takie urządzenie wymaga od nas przynajmniej minimalnej wiedzy, która może okazać się niezbędna np. w przypadku prac konserwacyjnych (takich jak konieczność poradzenia sobie z zapchana głowicą czy rozpoziomowanym stołem roboczym). Dla niektórych taka praca z urządzeniem i dostosowywanie go do własnych potrzeb daje satysfakcję, dla innych drukarka 3D to zwykłe narzędzie, od którego użytkownik oczekuje przede wszystkim niezawodności.

Jeżeli nie masz ochoty na dodatkową pracę związaną z nauką obsługi nowego urządzenia, albo już teraz wiesz, że drukarka 3D będzie Ci potrzebna tylko sporadycznie zastanów się, czy lepszym sposobem nie będzie zlecenie wykonania wydruków 3D (a także i projektu o ile jest taka potrzeba) specjalistycznej firmie. W takim wypadku cena wydruku to nie tylko koszty materiału czy eksploatacji maszyny,a le przede wszystkim doświadczenie specjalistów, będące gwarantem prawidłowo wykonanego detalu.

D jak DIY

Decydując się na zakup drukarki 3D użytkownicy mają zasadniczo dwie możliwości – pierwsza z nich to zakup gotowego urządzenia, które jest gotowe do użycia niemal zaraz po zakupie. Opcja, która kiedyś była zarezerwowana dla bardziej profesjonalnych urządzeń desktopowych teraz stała się standardem. Niemniej jednak nadal możliwy jest zakup zestawów DIY, do samodzielnego złożenia – taki model sprzedaży drukarek 3D na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskał ogromną popularność za sprawą projektu Rep-Rap (o nim więcej w dalszych punktach alfabetu).

Złożenie własnej drukarki 3D nie powinno nastręczać wielu problemów – obecnie na forach internetowych czy stronach dla domorosłych elektroników można z łatwością znaleźć cenne informacje o tym jak krok po kroku, samodzielnie zmontować urządzenie.

E jak Elektroniczna żyłka

Oczywiście – podstawowa wiedza z zakresu elektroniki może okazać się niezbędna podczas całego proces składania własnego urządzenia. Kupując urządzenie z niskiej półki cenowej trzeba zazwyczaj liczyć się z tym, że montaż urządzenia jest po stronie użytkownika – nie trzeba się jednak tym aż tak przejmować. Internet pełen jest poradników, tutoriali i filmów, które krok po kroku tłumaczą kolejne etapy montażu – dla średnio doświadczonego użytkownika drukarek 3D samodzielne złożenie urządzenia to kilka godzin pracy.

F jak Frustracja

W teorii wszystko jest proste… Jednak rzeczywistość czasami rozmija się z oczekiwaniami, a budowana przez ostatnie kilka godzin konstrukcja może po prostu nie zadziałać. Warto uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na nieoczekiwane zwroty akcji (czasem w kitach DIY brakuje części albo dołączona instrukcja jest w języku chińskim), co oszczędzi wam niepotrzebnych frustracji i złości.

G jak Gotowy produkt

Czy samodzielne montowanie drukarki 3D to jedyne wyjście? Oczywiście, że nie – obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz urządzeń pracujących w różnych technologiach, dostosowanych do konkretnych aplikacji i branży. W zależności od Twoich potrzeb, doświadczenia czy zasobności portfela możesz wybrać urządzenie idealnie dopasowane do określonych przez Ciebie kryteriów.

H jak Hasło „ogranicza nas tylko wyobraźnia”

Cóż, druk 3D jak każda inna technologia wytwórcza obok niewątpliwych zalet ma również swoje ograniczenia, a popularne hasło wykorzystywane do budowania wizerunku drukarki 3D jako cud-maszyny może prowadzić jedynie do niepotrzebnych rozczarowań.

To co wyróżnia druk 3D spośród innych urządzeń to możliwość tworzenia geometrii bez konieczności tworzenia form (jak w technice formowania wtryskowego) przy relatywnie niskiej ilości odpadów (co wyróżnia frezowanie). Druk 3D daje o wiele większą swobodę projektowania, jednak należy mieć świadomość, że nie każdy model nadaje się do wytworzenia tą metodą – należy zwrócić szczególną uwagę na skomplikowane modele, wymagające dużej ilości podpór.

I jak Internetowe bazy z modelami do druku 3D

Repozytoria modeli 3D to miejsca, w które prędzej czy później trafi każdy użytkownik domowych drukarek 3D – ilość (a na szczęście również jakość) modeli dostępnych w tego typu bibliotekach cały czas wzrasta. Druk przestrzenny gotowych modeli to świetna okazja do poznania możliwości swojej nowej drukarki 3D – zabawy z parametrami czy ustawieniami.

Obok figurek ulubionych bohaterów czy zbroi bojowej dla kota można znaleźć również modele, które można wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym – bibliotek pełne są fantazyjnych doniczek, wazonów, foremek do ciast a także elementów, które mogą przydać się również do upgrade’u własnej drukarki 3D.

J jak Jak właściwie zacząć?

Kupno drukarki 3D to na tyle specyficzny zakup, że należy się do niego odpowiednio przygotować – warto zrobić reaserch rozwiązań dostępnych na rynku, skupić się na wyposażeniu konkretnych urządzeń i zadecydować, które są dla Ciebie kluczowe. Bezpodstawna jest na przykład inwestycja w wielogłowicową drukarkę 3D, kiedy drukarka 3D jest potrzebna jest Ci jedynie do produkcji detali o prostych geometriach.

K jak Komu to potrzebne?

Szeroki wachlarz technologii druku 3D implikuje mnogość potencjalnych aplikacji, a co za tym idzie – również ich odbiorców. Drukarka 3D, może okazać się świetnym rozwiązaniem zarówno dla pasjonata modelarstwa jak i firmy, która potrzebuje urządzenia do szybkiego prototypowania.

Ilość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala na dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb – zarówno pod kątem możliwości technologicznych jak i cen.

L jak Liczy się to, czego potrzebujesz

Poznanie podstawowych technologii druku 3D pozwala odpowiedzieć sobie na szereg kolejnych pytań – warto zapytać samego siebie o to:

  • do czego potrzebna mi drukarka 3D?
  • co będę drukować, jak często, w jakich ilościach?
  • co jest moim priorytetem – niska cena, duża moc przerobowa czy najwyższa rozdzielczość? A może wszystkie powyższe?

M jak Mnogość rozwiązań

Należy również pamiętać, że druk 3D to zdecydowanie więcej niż jedna metoda wytwórcza – technologia produkcji przyrostowej musi zostać dobrana na podstawie rozmiaru, stopnia skomplikowania czy późniejszej aplikacji wydruku 3D. Warto znać przynajmniej cztery podstawowe technologie druku 3D – mimo, że wszystkie występują pod szyldem druku 3D, to diametralnie się od siebie różnią.

N jak Niska cena

Trudno powiedzieć, że przeszkodą w kupnie drukarki 3D może być wysoka cena -rosnąca zatrważająco szybko popularność drukarek 3D z Chin pozwala na zakup własnego urządzenia już nawet za 500 zł. Z biegiem czasu stwierdzenie, że tania drukarka 3D nie może być dobra dewaluuje – cóż ilość urzadzeń dostępnych na chińskich sklepach internetowych mówi sama za siebie.

Dla bardziej doświadczonych użytkowników (którzy nie wymagają np. serwisu swojego urządzenia) może się okazać to atrakcyjna opcja. Oczywiście, w parze z wyższą ceną (najczęściej) idzie wyższy komfort użytkowania. Po raz kolejny warto tu powtórzyć – wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i czego oczekujesz?

ZOBACZ: Dlaczego drukarki 3D muszą być drogie?

O jak Oczekiwania

A jeśli już o oczekiwaniach mowa, warto powiedzieć o kilku (dla osób związanych ze środowiskiem technologii przyrostowych oczywistych) faktach, których nieznajomość może prowadzić do rozczarowań. Tutaj odsyłam do kultowego już artykułu, który cieszy się nieprzerwaną popularnością zarówno wśród nowych jak i wieloletnich czytelników naszego portalu…

ZOBACZ: Z dziennika eksperta druku 3D. Część 1 – kupuję drukarkę 3D i wchodzę w ten biznes…

P jak Projektowanie 3D

Chociaż drukowanie przestrzenne gotowych modeli sprawia (szczególnie na początku) olbrzymią frajdę, to po jakimś czasie zaczyna nużyć. To normalne, że sukcesywnie poszerzając swoje umiejętności obsługi drukarki 3D, chciałbyś mieć również większą kontrolę nad tym co drukujesz.

I chociaż myślisz, że projektowanie 3D to temat zupełnie nie dla Ciebie – spokojnie. Nawet jeśli nie możesz pochwalić się umiejętnością obsługi programów klasy CAD, nie znaczy że nie możesz zaprojektować prostych przedmiotów codziennego użytku. Tutaj z pomocą przychodzi Microsoft i jego narzędzie 3DBuilder – prosty, intuicyjny program dający całkiem duże możliwości.  Na Centrum Druku 3D dostępne są trzy części poradnika, który w przystępny sposób tłumaczy podstawowe funkcje programu:

ZOBACZ: Stwórz coś samodzielnie! Zacznij przygodę z 3D Builder – CZĘŚĆ 1

ZOBACZ: Stwórz coś samodzielnie! Zacznij przygodę z 3D Builder – CZĘŚĆ 2

ZOBACZ: Stwórz coś samodzielnie! Zacznij przygodę z 3D Builder – CZĘŚĆ 3

Jednocześnie, dostępny jest szereg (darmowych lub płatnych) bardziej profesjonalnych programów do projektowania modeli do druku przestrzennego.

R jak RepRap

Mówiąc o domowym druku 3D nie sposób nie wrócić do korzeni – jaka była przyczyna tego nagłego wzrostu popularności technologii druku 3D blisko dziesięć lat temu? Trudno dodać mi cokolwiek do wyczerpującego artykułu Pawła na temat ruchu RepRap, jego historii na świecie i w Polsce.

ZOBACZ: Historia druku 3D

S jak Społeczność

Technologia niskobudżetowego druku przestrzennego skupia wokół siebie prężnie działającą społeczność. Ich wsparcie jest szczególnie cenne dla entuzjastów druku 3D w domowym zaciszu – fora internetowe są świetną platformą do wymiany doświadczeń oraz informacji o urządzeniu (warto na nie zajrzeć również przed zakupem, aby zapoznać się z opiniami użytkowników o danym modelu drukarki 3D).

T jak Trudna miłość

Pracę z drukarką 3D śmiało można nazwać „love-hate relationship„. Zatkana dysza, niewłaściwie dobrane parametry druku 3D czy problemy z g-codem… Potencjalne przyczyny problemów można mnożyć i mnożyć, jednak nie warto się nimi zbyt łatwo zniechęcać. Zarówno fora internetowe, grupy hobbystów jak i specjalistyczne portale o technologiach przyrostowych to doskonałe źródło wiedzy i okazja do uczenia się na błędach (niekoniecznie swoich, ale też innych użytkowników).

ZOBACZ: 10 najgorszych rzeczy jakie mogą przytrafić się w trakcie druku 3D

U jak Uzbrój się w cierpliwość

Zawsze przychodzi ten krytyczny moment, kiedy początkowy entuzjazm zmienia się w zniecierpliwienie i złość – kiedy decydujesz się na niskobudżetową drukarkę 3D musisz pamiętać, że zadowalająca jakość wydruku będzie możliwa do osiągnięcia za sprawą metody prób i błędów. Praca z drukarką 3D, testowanie kolejnych ustawień i konfiguracji dla jednych jest esencją druku 3D – dla innych to najgorsze przekleństwo.

Jeśli już teraz wiesz, że należysz do drugiej grupy polecamy szukanie wśród bardziej profesjonalnych urządzeń desktopowych, które są o wiele bardziej intuicyjne – rola użytkownika ogranicza się tutaj do wybrania modelu oraz określeniu kilku podstawowych ustawień.

W jak Wymagania i Wygórowane oczekiwania

Czasami oczekiwania na temat technologii druku 3D rozmijają się z rzeczywistością. Proces wytwarzania addytywnego przedstawiany jest jako magiczny sposób przenoszenia do realnego świata wszystkiego, o czym możesz tylko zamarzyć (sic!). Pierwsze samodzielne próby eksperymentowania z innym materiałem czy niestandardowymi ustawieniami druku 3D mogą prowadzić do rozczarowań, dlatego zanim na dobre zaczniemy pracę z drukarkami 3D warto wyzbyć się złudzeń o rzekomej magii druku 3D.

Z jak Zawód i Zachwyt

Od twojego podejścia i nastawienia w dużej mierze zależy czy staniesz się zagorzałym fanem drukarek 3D czy po prostu rozczarujesz się możliwościami tego urządzenia. Do tej pory spotkałam się zarówno z ludźmi od lat zafascynowanymi potencjałem technologii przyrostowych jak i tych, którzy po miesiącu uznawali drukarkę 3D za nudne i mało funkcjonalne urządzenie.

Grafika przewodnia: Foter.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like