Na początku maja Marcin opisywał nową drukarkę firmy Pirate3D – Buccaneer 3D. Drukarka ma charakteryzować się ultra minimalistycznym designem i brakiem jakichkolwiek przycisków na obudowie. Komunikacja ma następować przez WiFi z poziomu urządzeń mobilnych.

Pomyślicie: „WOW, kolejna drukarka stylizowana na The Form 1, tylko drukująca z ABS`u„. Tak, ale to nie koniec! Dziś Pirate3D ogłosił cenę z jaką zamierza sprzedawać Buccaneera na rynku amerykańskim.

To nie może być prawda…

347$

Brendan Goh, COO Pirate3D skomentował politykę cenową w następujący sposób: „Mieliśmy marzenie, aby sprawić, iż ta technologia będzie niedroga i dostępna dla wszystkich. Używamy drukarek 3D od kilku lat i są one dla nas praktycznie nieodzowne – jak telefon lub komputer.” Z kolei Roger Chang, CEO Piratów powiedział: „Nasza wizja to drukarka 3D w każdym domu. Będzie to niemożliwe, tak długo jak urządzenia będą kosztować po kilka tysięcy dolarów

Trudno nie przyklasnąć takiemu podejściu. To co faktycznie blokowało zwiększenie sprzedaży na szeroką skalę to ceny na poziomie min. 1500 $. Kwota, którą proponują Chang i Goh jest nawet mniejsza od tej jaką otrzymamy po przeliczeniu na złotówki (347 x 3,30 = 1200,00 PLN bez kosztów transportu i cła). Należy mieć tylko nadzieję, że tak niska cena nie będzie rownoznaczna z równie niską jakością samej drukarki oraz oferowanych przez nią wydruków. Przekonamy się wkrótce – przedsprzedaż Buccaneerów rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Będziemy na bieżąco informować Was o szczegółach dotyczących tego niezwykłego urządzenia.

ZOBACZ KONIECZNIE: czy Buccaneer 3D ma szansę zrewolucjonizować rynek konsumenckich drukarek 3D? Czy niska cena nie zostanie osiągnięta wyłącznie niską jakością?
Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

8 Comments

  1. „że tak niska cena nie będzie rownoznaczna z równie niską jakością samej drukarki”

    A jak tobie autorze sie wydaje? Dla mnie to logiczne, chyba ze szukasz *wyjatku.

    1. Nie jest to takie jednoznaczne. Od strony konstrukcyjnej nie są to bynajmniej skomplikowane urządzenia, a z pewnością są bez porównania prostsze od – powiedzmy iPhone`a, czy iPada, a ich koszt jest dużo, dużo większy (mam na myśli najpopularniejsze drukarki w rodzaju Cube lub Replikatora). Zatem cena może być jak najbardziej adekwatna do kosztów produkcji urządzenia. Pytanie: skąd aż tak drastyczna różnica w cenach…? Rozumiem różnicę na poziomie 20-30%, ale Buccaneer ma kosztować 347$ a Replikator 2 ok. 2200$.

      Jedyna rzecz, która może być faktycznie słabsza, to elektronika (kalibracja etc.). Ale nie podejrzewam, żeby Pirate3D wypuścili po prostu nie działające druakrki… Chyba, że ich pomysł na biznes jest adekwatny do nazwy jaką wybrali dla firmy 🙂

  2. w polszie i tak wyjdzie ponad 1000$

  3. za dwa lata taka drukarka bedzie po 200 zł w biedronce.. poczekam

    1. Za 3 lata, za profesjonalną drukarkę drukującą proszkowo (z ceramiki / metalu etc.) zapłacimy nie 200k$ a 2000$: https://centrumdruku3d.pl/ceny-profesjonalnych-drukarek-3d-spadna-ponizej-2-00000-w-2016-roku/

  4. nie wiem o co takie wielkie halo… Solidoodle od dawna można dostać za 499 dolarów, nie jest to jakaś gigantyczna różnica. Jasne że taniej, ale nie przesadzajmy że to jakaś rewolucja

    1. Tanich drukarek jest nawet więcej, chociażby drukarka do samodzielnego montażu od Printrbota, o której również pisaliśmy: https://centrumdruku3d.pl/nowa-super-tania-drukarka-od-printrbota/. Wielkie halo związane jest może z tym, iż abstrahując od możliwości technicznych (które we wszystkich tego typu tanich drukarkach są praktycznie takie same), to chodzi o design czy fakt że Buccaneer ma działać całkowicie on-line, bez potrzeby dodatkowych konfiguracji. Zatem jest to krok w kierunku wytyczonym przez drukarki do papieru: ładujemy filament, odpalamy projekt do druku i… gotowe (przynajmniej w teorii…).

      Poza tym, ciężko porównywać Buccaneera z tym:

  5. Design jak w Power Mac G4 Cube: http://phantomroms.com/power-mac-g4-cube/

Comments are closed.

You may also like