Ośrodki badawcze coraz silniej wyrażają swoje zainteresowanie technologiami przyrostowymi oraz ich wpływem na przemysł. Uniwersytet Sheffield, jedna z najbardziej renomowanych angielskich uczelni stworzyła trzy nowe ośrodki badawcze, w których podejmowane są projekty z zakresu zaawansowanych technologii produkcyjnych, związane również z drukiem przestrzennym na potrzeby nowoczesnej inżynierii.

Koszt tego przedsięwzięcia to 47 milionów funtów czyli (zgodnie z dzisiejszym kursem) około 230 milionów złotych. Celem prowadzenia badań z tej dziedziny jest tworzenie nowych , wydajniejszych metod produkcji, które pozwolą na redukcję czasu wytwarzania, a co za tym idzie sukcesywnego zmniejszania kosztów. Jak mówi Jake Berry, członek brytyjskiego parlamentu, zadaniem kompleksu badawczego będzie dostarczanie rozwiązań z zakresu nowoczesnej produkcji, które pozwolą na zrównoważony rozwój gospodarki według rządowej strategii.

Kompleks o powierzchni ponad 3,000 metrów kwadratowych są częścią istniejącego już  Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (AMRC), o którym mogliście słyszeć za sprawą ich projektu hybrydowego druku 3D, realizowanego we współpracy z Boeing’iem. W nowo powstałym ośrodku badawczym wydzielono trzy jednostki, odpowiedzialne za realizację projektów usprawniającymi produkcję na różnych etapach.

  • RTC (Royce Translational Center) – oddział skupiony na pracach nad innowacyjnymi materiałami i technikami produkcji. W ramach poszukiwania nowych rozwiązań podjęta została współpraca z takimi firmami jak Siemens, Renishaw, Arcam czy Metalysis. Wśród przykładowych realizowanych projektów można wyróżnić produkcję addytywną części na na potrzeby przemysłu lotniczego i automotive z stopów tytanu,
  • LVV (Laboratory for Verification and Validation) – jego zadaniem jest badanie wyników pracy i wpływu środowiska produkcyjnego (np. drgań czy szybkich zmian temperatur) na wytworzone elementy,
  • ICAIR (Integrated Civil and Infrastructure Research Centre) – również zajmuje się badaniem otrzymanych wyników projektu jednak pod innym kątem – do sprawdzania poprawności wykonanych prac wykorzystuje bowiem innowacyjne rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja, umożliwiając ich optymalizację.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D