O belgijskim start-up’ie Aerosint zrobiło się głośno kilka lat temu, za sprawą opracowanej przez nich technologii, pozwalającej na wytwarzanie addytywne z zastosowaniem więcej niż jednego proszku. I chociaż pierwsze informacje na ten temat opublikowane zostały w 2017 roku, to nadal nie doczekaliśmy się komercjalizacji metody jak i urządzenia, który pozwoliłby na druk 3D w takiej technologii.

Wszystko może się jeszcze zmienić, ponieważ do projektu dołączył znaczący gracz z branży technologii addytywnych. W tym tygodniu ogłoszone zostało, że Aeorisnt zostało przejęte Desktop Metal, jedną z tych firm, której w świecie druku 3D udało się odnieść największy sukces.

Aerosint to kolejna pozycja w portfolio firm przejętych przez Desktop Metal. Na początku tego roku informowaliśmy, o niecodziennej sytuacji – wtedy to Desktop Metal przejął jednego z liderów przemysłowego druku 3D na świecie, EnvisionTEC za 300 mln dolarów. Zakup Aerosint, specjalizującego się w zupełne innej gałęzi technologii przyrostowych to krok w stronę budowania portfolio różnorodnych technologii. Ric Fulop, założyciel i dyrektor generalny Desktop Metal, podkreśla, że to kolejny krok dla firmy w budowaniu ekosystemu technologii addytywnych. Uprzemysłowienie technologii firmy Aerosint z pewnością przyniesie wiele korzyści w szerokim zastosowaniu rozwiązań addytywnych.

Technologia Aerosint opiera się na selektywnym nanoszeniu materiałów (a nie tworzeniu pełnych warstw jak w przypadku większości dotychczas wykorzystywanych technologii SLS), co pozwala nie tylko na stapianie różnych tworzyw w czasie jednego procesu, ale prowadzi również do znacznych oszczędności materiału. Materiały umieszczone są w oddzielnych komorach, a podczas procesu produkcji nanoszone jedynie w miejscach, gdzie zostaną scalone poprzez działanie wiązki lasera.

Precyzyjne dozowanie proszku jedynie w miejscach, które będą poddawane spiekaniu laserowemu pozwala na zmniejszenie objętości wymaganego proszku, niemal eliminując konieczność używania stacji do recyklingu tworzywa. Co ciekawe, technologia pozwala na wykonywanie elementów z szerokiej gamy materiałów – polimerów, ceramiki oraz metali. Wśród przykładowych zastosowań technologii wymienia się produkcję form z kanałami do chłodzenia wodnego, narzędzi tnących oraz przedmiotów, gdzie połączenie dwóch rodzajów materiału jest istotne.

Aerosint będzie działał jako spółka zależna należąca w całości do Desktop Metal i nadal będzie kierowana przez jej założycieli Edouarda Moensa de Hase i Matthiasa Hicka, którzy będą pełnić odpowiednio funkcję dyrektora zarządzającego i dyrektora ds. innowacji w firmie. Integracja technologii z strukturami Desktop Metal planowana jest na kolejne dwa lata.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D