Filamenty dekoracyjne stanowią szeroką grupę materiałów tworzonych zazwyczaj na bazie PLA. Należą do nich materiały typu “rainbow”, które stanowią blend kilku różnych kolorów. Polski producent materiałów do druku 3D – ROSA3D stworzył autorski materiał PLA Rainbow Silk, charakteryzujący się satynowym wykończeniem. Wydruki wykonane z materiałów tęczowych zyskują wyjątkowy wygląd poprzez łagodne gradientowe przejścia kolorystyczne. 

Rosa 3D jest polskim producentem filamentów do druku 3D w technologii FDM / FFF. Pomimo, że marka ROSA3D powstała dopiero w 2018 roku, posiada szeroką gamę materiałów do różnych zastosowań zarówno przemysłowych, technicznych i dekoracyjnych. Wprowadzenie w tak krótkim czasie szerokiej gamy filamentów było możliwe dzięki ponad 40 letniemu doświadczeniu w produkcji z tworzyw sztucznych. W ofercie firmy można znaleźć standardowe tworzywa sztuczne jak PLA, ABS, ASA czy PET-G, jak również materiały specjalne, takie jak biodegradowalny filament BioWOOD czy opisywany dekoracyjny, wielokolorowy materiał PLA Rainbow Silk. Firma posiada też szeroką gamę filamentów z dodatkami włókien węglowych. Są to zarówno materiały techniczne (PET-G+CF oraz PA+15CF) jak również hobbystyczne materiały dekoracyjne (PET-G i PLA w serii CarbonLook) o niewielkim procentowym wypełneniu krótkim włóknem, które mogą być z łatwością drukowane przez początkujących drukarzy.

Materiały producenta są zgodne z wymaganiami normy systemu kontroli jakości ISO 9001:2015, a produkty można łatwo zidentyfikować dzięki kodom EAN zamieszczanym na szpulach. Firma dba o ekologię i środowisko naturalne, co widać nie tylko w dbałości o ekologiczne opakowania filamentów, ale też jest to potwierdzone przez funkcjonujący Zintegrowany System Zarządzania obejmujący normę dbałości o środowisko ISO 14001:2015.

Filament PLA Rainbow Silk jest tworzony na bazie konwencjonalnego PLA, dlatego praca z nim jest łatwa i bezproblemowa, nawet dla niedoświadczonych użytkowników. PLA jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych używanych w branży druku 3D, wytwarzanym ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Materiał jest dostępny w szerokim spektrum kolorów, niemniej jednak gdy zaistnieje potrzeba stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego można go otrzymać również w wersji „tęczowej”, która zawiera wiele przejść gradientowych pomiędzy różnymi kolorami.

Druk 3D może z powodzeniem odbywać się na dowolnej drukarce 3D, przy zastosowaniu profilu druku 3D dedykowanego dla konwencjonalnego PLA. Nie wymaga zmniejszania prędkości druku 3D, cechuje się niskim skurczem i brakiem nieprzyjemnego zapachu. Detale wydrukowane z PLA Rainbow posiadają wysoką jakość wykończenia i wierne odwzorowanie szczegółów. 

Materiał doskonale sprawdzi się w zastosowaniach dekoracyjnych, do produkcji elementów wystroju wnętrz: kloszy na lampy czy wazonów. Jest dedykowany również do drukowania 3D zabawek, breloków, zawieszek i personalizowanych prezentów o wysokiej jakości powierzchni.  

Każdy wydruk wykonany z PLA Rainbow Silk posiada niepowtarzalną gamę kolorystyczną, którą możemy z łatwością manipulować zmieniając wielkość wydruku oraz gęstość wypełnienia. Z uwagi na charakterystykę wytwarzania takiego materiału, każda szpula zawiera oryginalny zestaw kolorów. PLA Rainbow Silk jest sprzedawany w 0,8 kilogramowych opakowaniach w cenie 129 zł brutto za szpulę. Materiał można kupić w sklepie producenta.

Praca z filamentem 

Materiał jest dostarczany w klasycznych tekturowych opakowaniach z logo producenta. Pudełko posiada mały wizjer, przez który z łatwością można sprawdzić kolor tworzywa, bez konieczności otwierania pudełka. Każda szpula jest próżniowo zapakowana w plastikowy woreczek strunowy z pochłaniaczem wilgoci.

Każdą szpulę rozpoczyna inny odcień materiału, zależny od danej serii produkcyjnej. Jest to cechą charakterystyczną materiałów typu rainbow, związaną ze specyfiką wytwarzania tego typu tworzyw. Przezroczysta szpula pozwala łatwo sprawdzić spektrum nawiniętych na nią barw, co jest bardzo przydatne na etapie planowania wydruku 3D.

W ramach testów dostaliśmy dwie „wersje kolorystyczne” – tradycyjne PLA Rainbow Silk zawierające „wszystkie kolory tęczy„, ułożone sekwencyjnie oraz PLA Rainbow Ocean Silk, w którym występuje wiele odcieni niebieskiego, od turkusu po granatowy. Oba materiały posiadają jedwabisty połysk, zarówno od razu na szpuli, jak i po skończonym procesie druku 3D.

Wydruki testowe zostały wykonane na drukarkach 3D Zortrax Inventure oraz Creality Ender-3 MAX o powiększonym obszarze roboczym. Materiał jest łatwy w użytkowaniu, producent zaleca drukowanie na ustawieniach dla tradycyjnego PLA w nieco wyższych temperaturach, w zakresie 185-225°C. Podgrzewany stół nie jest wymagany, niemniej jednak można zastosować temperaturę stołu 40-60°C. Zalecany jest nawiew 50-100% i prędkość druku 3D: 60-80 mm/s. Materiał może być drukowany 3D w otwartej komorze roboczej i nie wymaga stosowania dodatkowych ustawień, jak np. zmiana prędkości wytłaczania.

Tworzywo nie sprawia problemów w trakcie druku 3D, nie ulega nitkowaniu, skurczowi ani podwijaniu. PLA Rainbow od ROSA3D posiada dobrą przyczepność warstw, a w trakcie procesu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Wydruki z tego materiału charakteryzują się jedwabnym wykończeniem powierzchni o dużym połysku, który nadaje elementom dodatkowych walorów estetycznych.

Post-processing przebiega szybko i prosto – struktury podporowe są łatwe do usunięcia. Cały proces obróbki końcowej można przeprowadzić używając jedynie cążek. Przy dużych wydrukach widać wiele łagodnych przejść kolorystycznych, które czynią modele znacznie ciekawszymi.

Podsumowanie

Nie da się ukryć że „tęczowy” filament jest dedykowany przede wszystkim dla hobbystów i amatorów druku 3D, którzy w pierwszej kolejności docenią jego wyjątkowe właściwości. Każdy komu znudziło się drukowanie 3D ze zwyczajnych i nudnych kolorów, może z powodzeniem poeksperymentować z Rainbow Silk, gdzie efekt końcowy bywa dość przypadkowy, będąc uzależnionym od gabarytu wydruku, lecz również jego stopnia wypełnienia, wysokości warstwy, a nawet liczby wygenerowanych przez program supportów. Warto tu też zauważyć, że najlepsze efekty wizualne uzyskuje się na dużych i długich wydrukach, gdzie przejścia tonalne pomiędzy kolorami są kilkukrotne.

Z obszarów komercyjnych, PLA Rainbow Silk może spodobać się branży reklamowej, gdzie tak ciekawe efekty kolorystyczne mogą stanowić wartość dodaną. W obszarze przemysłu kolory zawsze mają wartość drugorzędną…

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like