Mimo że polska branża technologii druku 3D jest zdominowana przez  sektor niskobudżetowych urządzeń desktopowych, na rynku nie brakuje przedsiębiorstw oferujących kompleksową usługę wytwarzania przyrostowego. Sukcesywnie wzrastająca liczba firm zajmujących się wielkogabarytowym, profesjonalnym drukiem przestrzennym, jednoznacznie wyznacza nowy kierunek produkcji prototypów i elementów finalnych wieszczony przez specjalistów. Kiedy ostatni raz pisaliśmy o Shapers’ Polska – polskim oddziale ARRK Europe w Bydgoszczy, firma dopiero rozpoczynała wdrażanie metod addytywnych w swoich zakładach produkcyjnych, które miały zoptymalizować proces wytwarzania ich flagowego produktu czyli wielkogabarytowych form wtryskowych.

ARRK Europe, oddział światowego producenta rozwiązań przemysłowych z blisko sześćdziesięcioletnim doświadczeniem, może pochwalić się pokaźnym parkiem maszynowym, w który wlicza się prawie 40 urządzeń pracujących w technologii addytywnej (SLA i SLS). Obok profesjonalnych drukarek przestrzennych firma świadczy również usługi w ramach substantywnych metod produkcji (obrabiarki CNC), Rapid Tooling’u a także inżynierii odwrotnej.

Od blisko dwóch lat firma ARRK Europe obecna jest również w Polsce – zlokalizowany w Bydgoszczy oddział ARRK Prototyping z powodzeniem wdraża nowoczesne technologie przede wszystkim w procesach szybkiego prototypowania. Fila firmy zatrudnia ośmiu wykwalifikowanych specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują urządzenia pracujące w technologii addytywnej – dwie maszyny stereolitograficzne oraz dwie do odlewów próżniowych (Vaccum Casting).

Bydgoska filia jako jedyna w Europie pokrywa potrzeby zarówno polskiego jak i niemieckiego rynku – już niebawem dynamicznie rozwijająca się firma ARRK Shapers Polska rozbuduje dział finishingu oraz wzbogaci park maszynowy o profesjonalne urządzanie addytywne, pracujące w technologii SLS. Dzięki temu, oddział będzie miał możliwość świadczenia usług z zakresu technologii wykorzystywanych w światowych filiach firmy w zakresie szybkiego prototypowania.

Polski oddział firmy specjalizuje się w usługach szybkiego prototypownia – połączenie rapid prototypingu z możliwością produkcji małoseryjnej, także wielkogabarytowych form wtryskowych (firma jest producentem największych form wtryskowych w Polsce – nawet do 50 ton) pozwala ARRK Shapers Polska na prowadzenie znaczących projektów dla branży automotive.

Wśród specjalistycznych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia prototypów oprócz różnorodnych technologii addytywnych można wyróżnić m.in. projektowanie w oprogramowaniu klasy CAD czy dbanie o szczególny rodzaj wykończenia (powlekanie metalem czy nadawanie pożądanej struktury). Szybka realizacja zleceń związanych zarówno z wytwarzaniem pojedynczych sztuk jak i wielkoseryjnej produkcji form wtryskowych jest możliwa dzięki płynnej wymianie informacji pomiędzy europejskimi filiami ARRK.

Firma zajmuje się również szeroko pojęto modyfikacją, naprawą i regeneracją form wtryskowych – wysoki standard wykonywanych detali jest zagwarantowany poprzez system zapewnienia jakości ISO 9001. Usługi świadczone są z najwyższą dbałością o zadowolenie klienta, a parametry procesów ustalane według ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D