Balena – firma specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanych, biodegradowalnych materiałów polimerowych, ogłosiła współpracę z projektantką Kitty Shukman, w ramach projektu druku 3D ekologicznego obuwia. Shukman stworzyła koncepcyjne klapki, które wydrukowała na drukarce 3D z materiału BioCir firmy Balena, który jest pierwszym w pełni kompostowalnym i biodegradowalnym elastomerem dla branży modowej.

Klapki o nazwie „Roots” przedstawia gałęzie i łodygi zintegrowane w górnej części z podeszwą zewnętrzną, tworząc unikalny efekt organicznego owinięcia korzeni drzewa nad stopą. Shukman celowo zaprojektowała w odmienny sposób lewy i prawy but, tak aby miały one różne kształty i podkreślały koncept korzeni rosnących organicznie nad stopami. Projekty nie byłyby możliwe do zmaterializowania bez użycia technologii druku 3D, która pozwala na największą swobodę geometryczną spośród wszystkich dostępnych metod wytwórczych.

Proces produkcji materiału BioCir jest wysoce skalowalny, a wszystkie produkty wytworzone z jego użyciem przechodzą odpowiedzialny cykl wycofania z eksploatacji poprzez biologiczny mechanizm recyklingu. Wiąże się to z całkowitym rozkładem i biodegradacją w kompostowni przemysłowej.

Tak współpracę z projektantką opisuje David Roubach – założyciel i prezes Balena: „Współpraca z Kitty w celu stworzenia naprawdę niezwykłego (…) produktu podkreśla magię, która dzieje się, gdy oddajesz właściwy materiał w ręce odpowiedniego projektanta. Nasza połączona kreatywna wizja sprawiła, że marzenie o zrównoważonym, skalowalnym druku 3D stało się kolejnym krokiem naprzód i mamy nadzieję, że wiodące marki modowe zrobią krok w tym samym kierunku w najbliższej przyszłości”.

Źródło: www.balena.science
Zdjęcie: www.linkedin.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D