BCN3D Technologies to jeden z najbardziej znanych, hiszpańskich producentów niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Podobnie jak niespełna dwa lata temu, tak i dzisiaj firma udostępniła wszystkie pliki i plany swojej ostatniej flagowej drukarki 3D Sigmax, czyniąc z niej dostępny dla każdego projekt open source.

BCN3D znana jest z przede wszystkim z drukarki 3D Sigma oraz jej większej wersji Sigmax. Obie z nich charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruków, obie też posiadają dwa niezależne ekstrudery, pracujące w systemie IDEX. Jakość świadczona przez tę markę potwierdzona była przez głosy użytkowników portalu 3DHubs, którzy przez bardzo długi czas uznawali ją za jedną z najlepszych drukarek 3D na świecie.

Uwolnienie projektu Sigmax nie zdziwi przede wszystkim tych, którzy są w stanie sięgnąć pamięcią do połowy roku 2016 kiedy to BCN3D udostępniła wszystkie pliki swojej pierwszej drukarki 3D Sigma. Uzasadnieniem tego działania jest ciągła chęć wnoszenia swojego wkładu w społeczność open source, z której firma ta się wywodzi.

Wszystkie pliki umieszczone zostały w repozytorium na GitHubie, do którego dostęp mamy bezpośrednio ze strony producenta. Oprócz projektów CAD znajdziemy tam też wszystkie inne niezbędne pliki, które podzielone zostały na pięć kategorii: mechanika, elektronika, firmware, software oraz inżynieria procesowa. Wszystkie te elementy zawierają w sobie pliki 2D i 3D oraz zestawienie wszystkich niezbędnych materiałów wraz z ich dostawcami.

W repozytorium nie mogło też oczywiście zabraknąć kodu źródłowego do BCN3D Cura, ale znajdziemy tam też kilka ciekawostek, takich jak chociażby historia powstania drukarki 3D Sigmax, wraz z wyjaśnieniem założeń jakie przyświecały jej twórcom przy powoływaniu jej do życia. Pliki i informacje opublikowane są na licencji CERN Open Hardware Licence oraz General Public License v3.

Wszystkie, najdrobniejsze nawet, szczegóły na temat drukarki 3D BCN3D Sigmax znaleźć można pod tym adresem.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like