BICO dokonało kolejnej akwizycji – tym razem w postaci startupu Allegro 3D. Firma specjalizuje się w tzw. szybkoprzepustowym biodruku 3D, wywodząca się z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD). Allegro 3D opracowuje technologię wytwarzania modeli tkanek na skalę przemysłową, dedykowanych do badań nad lekami i opracowywania testów medycznych. Ogłoszone w piątek przejęcie o wartości 6 milionów dolarów ma uzupełnić istniejące systemy biodruku BICO, będąc zarazem 13 akwizycją w ogóle i 8 zrealizowaną w ciągu ostatniego roku.

Rozwiązania Allegro 3D umożliwiają wysoce precyzyjne i szybkie biodrukowanie 3D, dostosowane do drukowania wielodołkowego, zapewniając firmom funkcje potrzebne do opracowywania konstrukcji tkanek w procesach medycyny regeneracyjnej i testowania leków. Opatentowana przez Allegro 3D technologia druku 3D opartego na świetle, zostanie skomercjalizowana przez spółkę zależną BICO – Cellink, ale pozostanie niezależnym podmiotem. Biorąc pod uwagę wysoką przepustowość procesu, dodanie rozwiązań technologicznych Allegro 3D – w tym zastrzeżonego systemu cyfrowego przetwarzania światła (DLP), który drukuje bezpośrednio na wielodołkowych płytach, zapewnia ogromne możliwości skalowania operacji dla klientów zajmujących się biodrukiem.

Początki Allegro 3D sięgają 2013 roku, gdy Wei Zhu i Shaochen Chen stworzyli platformę do tworzenia żywych tkanek biologicznych dla medycyny regeneracyjnej, z projektami tkanek wątroby, sieci naczyń krwionośnych, tkanek serca, implantów rdzenia kręgowego, a nawet struktury inspirowanych koralami, które naukowcy zajmujący się morzem mogą wykorzystać do badania wzrostu glonów i wspomagania projektów odbudowy raf koralowych. W 2017 r. Zhu i Chen utworzyli Allegro 3D, otrzymując grant i fundusze na opracowanie modelu biodruku 3D do w pełni skomercjalizowanego urządzenia Stemaker – zautomatyzowanego systemu do biodrukowania na 6-, 12- i 24-dołkowych płytkach.

Wraz z oficjalnym zamknięciem przejęcia 5 maja 2022 r., Allegro 3D zostanie skonsolidowane w sprawozdaniach finansowych BICO i sprawozdawczości finansowej w drugim kwartale 2022 r. Produkty Allegro 3D zostały skomercjalizowane do końca 2021 r., a w 2022 r. firma ma generować około milion dolarów przychodu.

Niezależnie od powyższego, warto przypomnieć, że samo BICO toczy dość zaskakujący i kontrowersyjny konflikt z jednym ze swoich współzałożycieli – i do niedawna dyrektorem finansowym – Gustenem Danielssonem. Pod koniec kwietnia 2022 r. Danielsson opuścił stanowisko dyrektora finansowego (CFO) w BICO i udzielił kontrowersyjnego wywiadu szwedzkiej gazecie finansowej, oskarżył swojego niedawnego kolegę – drugiego współzałożyciela i aktualnego prezesa – Erika Gatenholma, że Cellink / BICO pod jego przywództwem zmierza w złym kierunku. Sprawa jest wciąż rozwojowa i przekłada się na wysokie spadki notowań akcji BICO na giełdzie papierów wartościowych.

Źródło: www.bico.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like