Na Kickstarterze trwa właśnie kampania, występującej w dwóch rozmiarach obudowy/komory dla drukarek 3D, która ma za zdanie rozwiązać trzy szczególnie istotne problemy, z którymi borykają się użytkownicy drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. box3D minimalizuje hałas wynikający z pracy drukarki oraz tworzy zamknięte środowisko, pozwalające na osiągnięcie lepszej jakości wydruków z materiałów narażonych na skurcz (np. ABS). Co więcej, eliminuje zapach i ogranicza emisję lotnych związków organicznych, których szkodliwość nadal jest szeroko dyskutowanym tematem.

Dźwięk pracującej drukarki 3D, dla każdego nowego użytkownika, wydaje się być piękną symfonią, której można słuchać i słuchać w nieskończoność. Po pewnym czasie odgłos ten powszednieje, by w końcu zacząć mocno irytować. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy posiadamy kilka tego typu urządzeń lub gdy musimy pracować w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Rozwiązaniem tej bolączki ma być box3D.

Po początkowym zachłyśnięciu się drukiem 3D z PLA, przychodzi moment kiedy trzeba podjąć kolejne wyzwanie, czyli druk z ABS. Prawidłowe przyklejenie modelu do platformy roboczej możemy zawsze wspomóc wybranym środkiem adhezyjnym (chociaż zapewne w większości przypadków i tak będzie to zbyt mało), ale w zapobiegnięciu pękaniu modeli nasze możliwości są dość mocno ograniczone. Rozwiązanie? Box3D.

Po etapie fascynacji drukiem 3D przychodzi moment na powrót do codzienności, czyli etap rutyny. Dotychczasowe problemy w stylu „co by tu dzisiaj wydrukować” odchodzą na dalszy plan i zaczynamy zastanawiać się nad rzeczami bardziej przyziemnymi. Skoro Straż Miejska z jakiegoś powodu nie pozwala palić mi plastikowymi butelkami w piecu (a nie jest to pewnie efektem lobbingu wielkich kompani węglowych), to czy robienie czegoś podobnego w swoim zamkniętym szczelnie pokoju będzie korzystne dla mojego zdrowia? Istnieje już co najmniej kilka publikacji naukowych, potwierdzających, że jednak nie jest to korzystne. 

Zaprojektowane przez holenderską firmę urządzenie, ukierunkowane jest przede wszystkim na filtrację szkodliwych lotnych związków organicznych. Realizowane jest to za pomocą zamontowanego wyciągu oraz filtra HEPA. Ograniczenie hałasu jest z kolei zasługą specjalnego, piankowego wygłuszenia ścian, a ograniczenie pękania i podwijania się modeli jest po prostu wypadkową zamkniętego środowiska pracy.

Komora dostępna jest w dwóch rozmiarach. Pierwsza przeznaczona dla drukarek 3D Ultimakera, druga natomiast kompatybilna jest między innymi z urządzeniami takimi jak Prusa i3, Zortrax M200, MakerBot Replikator 2/2x, a nawet z ….Anet A8. Za każdy z dwóch dostepnych modeli, w najtańszym pakiecie, zapłacić trzeba 199€.

Kampania cieszy się dość dużym powodzeniem. Do jej końca pozostały jeszcze dwadzieścia trzy dni, a na koncie twórców znajduje się już ponad 11.000 € z wnioskowanych 5.000 €.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like