Pirate 3D nie zwalniają tempa. Wczoraj – w niespełna tydzień po tym jak wstrząsnęli światem druku 3D ogłaszając cenę Buccaneera – swojej pierwszej drukarki 3D, opublikowali jego specyfikację techniczną. Aby mieć pewność, iż ta informacja również nie przejdzie bez echa, w specyfikacji zestawili parametry swojego urządzenia z niekwestionowanym liderem rynku – Replicatorem 2 MakerBota.

Źródło: www.pirate3d.com

Źródło: www.pirate3d.com

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że zwycięzcą tego zestawienia zostaje oczywiście Buccaneer. Czy tak się stanie w istocie – na to będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Póki co Pirate 3D stosują świetną politykę marketingową – o ich drukarce jest bardzo głośno w branży, mimo że nikt tak naprawdę nie widział jak ona drukuje. Jednakże porównywanie się z Replicatorem 2 na tym etapie jest dość ryzykownym krokiem. Makerbot jest nie tylko jednym z liderów rynku desktopowych drukarek 3D – on ten rynek tworzył. Jeżeli Buccaneer nie dorówna wywołanym przez siebie oczekiwaniom, jego kariera będzie równie krótka, jak krótki był czas jaki jego twórcom zajęło wywołanie sporego szumu wokół siebie.

Źródło: www.blog.pirate3d.com

Źródło: www.blog.pirate3d.com

Jak widać na powyższym zestawieniu, jedynym istotnym parametrem, w którym Buccaneer ustępuje znacząco Replicatorowi jest pole zadruku (15 x 10 x 12 cm do 28,5 x 15,3 x 15,5 cm). W pozostałych albo mu dorównuje albo go przewyższa. Niestety tabela nie uwzględnia takich czynników jak niezawodność czy stopień odwzorowania szczegółów wydruku. Tak jak pisałem wcześniej, dopóki Pirate 3D nie zaprezentują gotowych wydruków i/lub filmów z pracy drukarki, dopóty projekt Buccaneera możemy podziwiać wyłącznie w kategoriach sprawnej kampanii marketingowej i wprowadzania nowego produktu na rynek.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like