O optymalizacji procesów wytwórczych w branży autmotive poprzez wdrożenie technologii wytwórczych pisaliśmy niejednokrotnie. Nowoczesne technologie wytwórcze stanowią naturalne dopełnienie produkcji wtedy, kiedy standardowe metody wytwórcze są niewystarczające.

Cubic Inch, firma świadcząca usługi druku 3D w technologii Multi Jet Fusion, opublikowała nowe studium przypadku – tym razem opisują, jak technologia druku 3D pomogła w optymalizacji produkcji samochodów w fabryce firmy z branży automotive.

Specjaliści z firmy wykonali narzędzie do wyznaczania linii lakierowania  karoserii dla producenta samochodów. Niektóre z aut lakierowane są na dwa kolory – problem stanowiło dokładne i powtarzalne wyznaczenie linii podziału pomiędzy dwoma lakierami. Pierwotnie producent korzystał z szablonu z folii magnetycznej, nakładanej przez operatora. Jednak wyznaczone w ten sposób linie nie były jednakowe i podatne na błędy operatora.

Detal, stworzony głownie w technologii MJF, został zaprojektowany w taki sposób, że można go używać tylko w jednym położeniu, co minimalizuje wpływ błędu operatora. Ponadto element został wzbogacony o magnesy, dla lepszego przylegania narzędzia do karoserii oraz przyssawki z żywicy z (stworzone w technologii SLA), aby zapobiec rysowaniu się lakieru. Co więcej, detal jest praktycznie niemożliwy do wykonania w tradycyjnych technologiach.

Rozwiązanie opracowane przez CubicInch:

 • podniosło wydajność i powtarzalność procesu,
 • zredukowało wagę i podniosło ergonomię użytkowania,
 • zminimalizowało wpływ błędu operatora.

Pozostałe case studies dostępne na stronie cubicinch.pl

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D