Co Print to nowe urządzenie do wielokolorowego druku 3D przy użyciu amatorskich i desktopowych drukarek 3D. Twórca produktu – Co Print 3D Printer Technologies, nawiązał oficjalną współpracę z Creality – jednym z największych producentów drukarek 3D na świecie, wspólnie z którym uruchomi w przyszłym miesiącu kampanię na Kickstarterze, gdzie będzie oferował swoje rozwiązanie. Co Print może drukować nawet z 7 różnych filamentów jednocześnie i jest dostosowany przede wszystkim do urządzeń z ekstruderem typu Bowden – a więc wszystkimi modelami Creality – od najpopularniejszego Endera 3, po CR-30 (model ze stołem roboczym w postaci pasa transmisyjnego).

Jednym z naturalnych ograniczeń drukarek 3D typu FDM / FFF jest monochromatyczność tworzonych wydruków 3D. Wyprodukowana część będzie miała taki kolor, jaki założyliśmy do drukarki 3D – jeżeli chcemy aby kolorów było więcej, musimy je zmieniać w trakcie pracy, ale wciąż będziemy ograniczeni do warstw tworzonego wydruku. Teoretycznie rozwiązaniem może być stosowanie wielogłowicowych drukarek 3D, gdzie każda drukuje z innego koloru, ale mimo kilku prób wprowadzenia tego typu urządzeń na rynek, nie przyjęły się one z uwagi na wysokie koszty, jak i stosunkowo duży poziom skomplikowania w obsłudze i przygotowaniu urządzenia do pracy.

W połowie 2016 r. na rynku pojawiło się ciekawe urządzenie, które podejmowało problem wielokolorowego druku 3D z zupełnie innej strony. Kanadyjskie Palette łączyło szereg filamentów w jeden pocięty i uszeregowany ciąg, który układał się w wielokolorowy wzór na drukowanym wydruku 3D. Urządzenie doczekało się wielu naśladowców – w tym od samego Josefa Prusy, który stworzył dedykowaną dla swoich drukarek 3D wersję – Prusa MMU. Co Print jest kolejnym produktem tego typu, które ma zamiar odnieść sukces w tym segmencie.

Co Print jest przystosowany do większości drukarek 3D na rynku i może pracować z najpopularniejszymi programami do przygotowywania modeli do druku 3D. Producent twierdzi, że instalacja trwa nie dłużej jak10 minut i nie wymaga wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji.

Główne funcje Co Print to:

 • możliwość pracy z 7 filamentami równocześnie
 • rozmiar urządzenia: 63mm x 133mm x 173mm
 • wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala
 • szybka instalacja w ~10 minut
 • kompatybilny ze wszystkimi drukarkami 3D z ekstruderami typu Bowden
 • po dodatkowej konfiguracji, możliwa jest również praca z ekstruderami bezpośrednimi.

Co Print Tech rozpocznie kampanię na Kickstarterze w czwartek 23 listopada 2021 r. i potrwa ona jeden miesiąc. Pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży w marcu 2022 roku, a pełna produkcja ruszy miesiąc później. Tak wyglądają poszczególne pakiety:

 • 355 € za zestaw Co Print i 4 filamenty PLA z głowicą drukującąHyper Early Bird flash sale – trwa tylko przez pierwsze 24 godziny od chwili startu kampanii
 • 390 € za zestaw Co Print i 1 filament PLA lub głowicę drukującą do wyboruSuper Early Bird – tylko 50 szt.
 • 390 € za zestaw Co PrintEarly Bird – standardowa oferta bez limitów ilościowych
 • 710 € za 2x zestawy Co Print i 1 filament PLA lub głowicę drukującą do wyboruKickstarter Special Dual Pack 2️x – tylko 50 szt.
 • 1640 € za 5x zestawów Co Print i 1 filament PLA lub głowicę drukującą do wyboruKickstarter Special PRO Pack 5x – tylko 20 szt.

Źródło: materiały prasowe CO PRINT 3D PRINTER TECHNOLOGIES LTD.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like