Druk 3D na Targach Plastpol 2014 w Kielcach

0

W dniach 27-30 maja – równo dwa miesiące po osławionych Dniach Druku 3D, w hali Targów Kieleckich odbyły się targi Plastpol – największa impreza branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce. Na targach pojawiło się blisko 800 wystawców z całego świata i tysiące odwiedzających. Zaprezentowano maszyny, technologie i materiały związane z branżą, wśród nich dominowały wtryskarki, wytłaczarki i maszyny produkcji opakowań oraz do recyklingu. Jednakże przemysł tworzyw sztucznych to również technologie addatywne i drukarki 3D, dlatego na targach nie mogło zabraknąć również przedstawicieli tej branży. W tym roku na Plastpolu pojawiły się ze stoiskami m.in. Soveere, CadXpert i Fado.

Na stoisku firmy Fado, specjalizującej się w formach wtryskowych można było obejrzeć metalowe formy wyprodukowane na drukarkach 3D niemieckiej firmy EOS. Fado od roku posiada sprzęt EOS`a drukujący w technologii DMLS z różnych stopach metalu i wciąż poszerza swoją ofertę wykorzystując swój sprzęt do realizacji usług specjalistycznego druku 3D.

Solveere zaprezentowało duże, profesjonalne maszyny do druku 3D w postaci MCor IRIS, Tiertime D290 a także nowości w ofercie firmy – EnvisionTEC 3SP. Był to prawdziwy przegląd technologii: MCor to producent jedynych na świecie maszyn drukujących w 3D z papieru, Tiertime produkuje profesjonalne drukarki 3D drukujące z plastiku w technologii FDM, z kolei EnvisionTEC specjalizuje się w druku 3D z żywicy i technologii DLP. Dzięki gościnności Solveere mogliśmy również zagościć na targach z naszym nowym produktem – Printilą ROTO, urządzeniem do formowania rotacyjnego w warsztatowych warunkach.

Na targach pojawiły się również słynne MakerBoty – a to za sprawą oficjalnego dealera tych urządzeń w Polsce, firmy CadXpert. Oprócz drukarek 3D zaprezentowano maszynę do testowania filamentów przywiezioną przez firmę D&R Reelings z Wielkiej Brytanii. Firma ta posiada swoje przedstawicielstwo w Polsce i planuje sprzedawać filament do drukarek 3D wyróżniający się wysoką jakością.

Igus, niemiecki producent części do budowy maszyn intensywnie wkracza w branżę druku 3D co zademonstrował na swoim stoisku prezentując nowy filament. Ma on charakteryzować się bardzo niskim tarciem i ogromną wytrzymałością. Ponadto, na stoisku Igus pracował ZMorph – drukarka 3D autorstwa Przemka Jawoskiego, która zbudowana jest na podzespołach Igus, a ostatnio zyskała nową profesjonalnie wyglądającą obudowę z profilowanego poliwęglanu i pleksi.

Targi Plastpol to święto całej branży, do której niewątpliwie należy również druk 3D. Coraz większa liczba wystawców drukarek 3D świadczy o tym, że technologia jest potrzebna wszędzie tam gdzie powstają produkty i prototypy. Druk 3D to już nie tylko prototyp do weryfikacji projektu w działach rozwoju, to również element łańcucha w samym procesie produkcyjnym. Czy to jako metalowe formy wtryskowe zaprezentowane przez firmę FADO, czy jako model do tworzenia formy odlewniczej jak w przypadku Printili ROTO.

GALERIA ZDJĘĆ

Udostępnij.

O autorze

Mirek Jaskułowski

Inżynier, pasjonat wzornictwa, technologii i produkcji, w ramach których od 2012 rozwija projekt printila.com.