W ramach walki z epidemią wiele firm udostępniało wirtualne modele do druku 3D, których celem była redukcja liczby zachorowań na COVID-19. Były to głównie maski ochronne oraz elementy, które zmniejszały konieczność dotykania powierzchni z których transferowany może być wirus jak elementy, które pozwalały na otwieranie drzwi bez konieczności wykorzystania dłoni.

Trzy szwajcarskie firmy z branży technologii przyrostowych opracowały nowe rozwiązanie – model 3D, który ma pomóc w bezpiecznym ściąganiu rękawiczek jednorazowych nitrylowych. Teraz środki ochrony osobistej stały się domeną nie tylko szpitali, ale i niemal wszystkich miejsc publicznych – ulic, restauracji czy salonów fryzjerskich. Ważne jest zatem, aby nie tylko pamiętać o noszeniu rękawiczek jednorazowych ale i ich bezpiecznym ściąganiu.

Opracowany model 3D ma postać skierowanego w dół języka (oryginalnie, długość modelu to 26 cm) i przypomina swoim kształtem łyżkę do butów. Twórcy dokładnie opisali jak z niego korzystać – aby zdjąć rękawiczkę należy przyłożyć nadgarstek do dolnej części elementu, zahaczyć koniec mankietu rękawiczki i pociągnąć dłoń do góry. Rękawiczka zostanie zsunięta i wpadnie do umieszczonego pod elementem kosza na śmieci. Ważne jest, aby nie dotykać elementu zewnętrzną stroną rękawiczki.

Element ma przewidziane trzy typy mocowania – na ścianie oraz na pionowym lub poziomym elemencie o kształcie walca o średnicy 2,5 cm (np. poręczy). Twórcy zalecają, aby wydruk zamontować 60-80 centymetrów nad ziemią a bezpośrednio pod nim ustawić kosz na odpady. Konstrukcja składa się z trzech elementów – zestaw różni się w zależności od zastosowanej metody mocowania.

Autorzy udostępniają swój projekt publicznie. Można zarówno wykonać go samodzielnie jak i zamówić wydruk 3D w technologii SLS, stworzony przez szwajcarskie firmy. Twórcy w swojej pracy korzystali z urządzenia EOS, dzięki któremu stworzyli poliamidowe elementy, odpowiednie do dezenfekcji. Podkreślają, że wykonując wydruk samodzielnie należy również pamiętać o jego częstym odkażaniu.

LINK DO POBRANIA MODELU 3D

Źródło: atoll.cc

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D