Żyjemy w czasach, w których plastik i kwestia korzystania z niego coraz częściej staje się przedmiotem żywiołowych dyskusji. Zwiększanie świadomości i zachęcanie do redukcji  udziału niebiodegradowalnych tworzyw w życiu w codziennym życiu to jednak nie jedyna droga do zminimalizowania negatywnego wpływu plastiku na naszą planetę. Inżynierowie Uniwersytetu Aarhus w Danii pracują nad autorską metodą produkcji filamentu z materiałów z recyklingu, spełniającego wszelkie standardy jakości.

Jak mówi Mogens Hinge, zaangażowany w projekt ekspert w dziedzinie tworzyw sztucznych, celem ich projektu jest nie tylko ponowne wykorzystanie materiałów, ale określenie również norm dla filamentów, tak aby zapewnić wysoką powtarzalność drukowanych 3D elementów. Sam Hinge określa branżę filamentów jako swoisty „dziki zachód”, który wymaga znormalizowania zgodnie z niezbędnymi standardami. Produkcję filamentu przyrównuje do produkcji desek – ich właściwości zależą od partii i części drewna z jakiego zostały wykonane. Analogicznie, wytrzymałość czy gęstość materiału do druku 3D może zależeć nie tylko od składu chemicznego, ale od każdego z etapów procesu produkcyjnego.

Ekspert podkreśla, że brak standaryzowanych norm ma negatywny wpływ nie tylko na jakość wydruków użytkowników indywidualnych, ale co gorsza firm. Na podstawie badań różnych materiałów zauważyli, że często rekomendowana prędkość czy temperatura druku 3D nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Problemy drukarzy 3D, występujące podczas wykorzystywania filamentów renomowanych producentów, potwierdzają tezę Hinge na temat niskiej powtarzalności kolejnych partii produkcyjnych.

W ramach prowadzonych badań naukowcy starają się stworzyć filament o wysokiej stabilności , zgodnie z ustalonymi wcześniej normami. Co więcej, materiał zostanie stworzony z surowców wtórnych. W projekt zaangażowana jest Aage Vestergaard Larsen A/S, duńska firma specjalizująca się w recyklingu tworzyw sztucznych, która dysponuje sprzętem przetwórstwa tworzyw sztucznych, niezbędnym do prowadzenia badań. Na badania, jak dotąd zostało przekazane 84 000 EUR.

Rok 2020 ma szansę być przełomowym. Kolejne państwa deklarują zmniejszanie śladu węglowego, kierując się w stronę zrównoważonego rozwoju i szukając  metod radzenia sobie z zalewającą nas falą tworzyw sztucznych. Projekt realizowany przez duńskich naukowców idealnie wpisuje się w ekologiczny trend udowadniając, że wykorzystując materiały z recyklingu można uzyskać wysoką jakość produkowanych dóbr.

Źródło: 3dprintingindustry.com
Photo by vincentag on Foter.com / CC BY-NC-ND

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like