Trendem korzystania z technologii addytywnych w produkcji butów i promowaniu marki zainteresowało się ostatnio duńskie ECCO. Zaprojektowany przez ILE (Innovation Lab ECCO, z ang. Innowacyjne Laboratorium ECCO) Quant-U to kolejny przykład obuwia, które ma być tworzone dla konkretnego klienta na miejscu w sklepie.

Choć początki druku 3D butów nie były specjalnie obiecujące – piękne (ale drogie), plastikowe i niewygodne, a przez to bezużyteczne obuwie, coraz częściej słyszy się o naprawdę obiecujących pomysłach. Rok temu studentki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektowały przyjazne środowisku obuwie wykonane w całości przy użyciu drukarki 3D ZMoph z wymiennymi głowicami. Z urządzenia tego korzysta także projektantka obuwia Silvia Fado. Tworzy pojedyncze egzemplarze swoich dzieł, łącząc obcasy i podeszwy wydrukowane w 3D z innymi materiałami.

Jednak chyba i tak najbardziej znanymi są Futurecraft 3D firmy Adidas – buty do biegania z karbonową podeszwą drukowaną w 3D, które dzięki swojemu dopasowaniu mają sprawiać wrażenie drugiej skóry.

Quant-U opracowane przez ILE nie będzie w całości drukowane na drukarce 3D – jedynie podeszwa środkowa będzie wykonywana w tej technologii. Dla zapewnienia najwyższego poziomu wygody klienta, stopa klienta będzie skanowana w 3D na miejscu w sklepie tak, aby idealnie dopasować do niej but.

Na drugim etapie dane są przetwarzane do modelu 3D z użyciem uczenia maszynowego i algorytmów opracowanych przez FashionLab firmy Dassault Systèmes. Na koniec podeszwy środkowe są drukowane na drukarkach 3D zmodyfikowanych przez German RepRap tak, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa i użytkowania takiego urządzenia w sklepie.

Buty z wydrukowanymi podeszwami środkowymi będą należeć do serii ECCO Flexure. Będą dostępne w sklepie z eksperymentalnymi modelami – ECCO Amsterdam W-21 przez limitowany czas w kwietniu 2018, a ich cena będzie się mieściła między 350 a 400€. Nadal to jednak bardzo wysoka kwota jak na parę butów, szczególnie, gdy jesteśmy w stanie znaleźć w sklepie wygodne buty dowolnego producenta, wybierając wśród różnych modeli i kolorów.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Jaśkiewicz
Przyszła inżynier inżynierii biomedycznej, zafascynowana drukarkami 3D i programowaniem. Czynnie uprawiająca bieg na orientację.,./;'[]\

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D