Trendem korzystania z technologii addytywnych w produkcji butów i promowaniu marki zainteresowało się ostatnio duńskie ECCO. Zaprojektowany przez ILE (Innovation Lab ECCO, z ang. Innowacyjne Laboratorium ECCO) Quant-U to kolejny przykład obuwia, które ma być tworzone dla konkretnego klienta na miejscu w sklepie.

Choć początki druku 3D butów nie były specjalnie obiecujące – piękne (ale drogie), plastikowe i niewygodne, a przez to bezużyteczne obuwie, coraz częściej słyszy się o naprawdę obiecujących pomysłach. Rok temu studentki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektowały przyjazne środowisku obuwie wykonane w całości przy użyciu drukarki 3D ZMoph z wymiennymi głowicami. Z urządzenia tego korzysta także projektantka obuwia Silvia Fado. Tworzy pojedyncze egzemplarze swoich dzieł, łącząc obcasy i podeszwy wydrukowane w 3D z innymi materiałami.

Jednak chyba i tak najbardziej znanymi są Futurecraft 3D firmy Adidas – buty do biegania z karbonową podeszwą drukowaną w 3D, które dzięki swojemu dopasowaniu mają sprawiać wrażenie drugiej skóry.

Quant-U opracowane przez ILE nie będzie w całości drukowane na drukarce 3D – jedynie podeszwa środkowa będzie wykonywana w tej technologii. Dla zapewnienia najwyższego poziomu wygody klienta, stopa klienta będzie skanowana w 3D na miejscu w sklepie tak, aby idealnie dopasować do niej but.

Tworzenie podeszwy środkowej jest procesem trójstopniowym i trwającym kilka godzin, z czego klienci muszą być w sklepie jedynie przez 10 minut, czyli podczas zbierania danych pomiarowych (etap 1.). Najpierw dane zbierane są z czujników założonych na buty konsumenta oraz wykonywany jest skan 3D jego stóp, który trwa jedynie 30 sekund. Czujniki używane na tym etapie projektu podeszwy zostały opracowane we współpracy z Cambridge Design Partnership. Na podstawie danych z żyroskopów, akcelerometrów, czujników nacisku, temperatury i wilgotności tworzona jest symulacja chodu użytkownika.

Na drugim etapie dane są przetwarzane do modelu 3D z użyciem uczenia maszynowego i algorytmów opracowanych przez FashionLab firmy Dassault Systèmes. Na koniec podeszwy środkowe są drukowane na drukarkach 3D zmodyfikowanych przez German RepRap tak, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa i użytkowania takiego urządzenia w sklepie.

Finalny produkt jest wykonany ze specjalnego silikonu opracowanego przez Dow Chemical Company. Materiał ten jest rezultatem dwuletniego cyklu badań materiałowych. Jego najważniejsze cechy to wiskoelastyczność (właściwa elastyczność oraz lepkość materiału), trwałość i stabilność temperaturowa.

Buty z wydrukowanymi podeszwami środkowymi będą należeć do serii ECCO Flexure. Będą dostępne w sklepie z eksperymentalnymi modelami – ECCO Amsterdam W-21 przez limitowany czas w kwietniu 2018, a ich cena będzie się mieściła między 350 a 400€. Nadal to jednak bardzo wysoka kwota jak na parę butów, szczególnie, gdy jesteśmy w stanie znaleźć w sklepie wygodne buty dowolnego producenta, wybierając wśród różnych modeli i kolorów.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Jaśkiewicz
Przyszła inżynier inżynierii biomedycznej, zafascynowana drukarkami 3D i programowaniem. Czynnie uprawiająca bieg na orientację.,./;'[]\

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D