Niemiecki EOS oficjalnie ogłosił wprowadzenie stopu aluminium Aluminium Al5X1, który był po raz pierwszy zapowiedziany na początku lipca br. Nowy materiał będzie dostępny do kupienia od przyszłego miesiąca. Al5X1 zostanie udostępniony na rynku użytkownikom drukarek 3D EOS M 290 w listopadzie br., a użytkownicy drukarek 3D EOS M 400-4 będą mogli z niego korzystać w roku przyszłym.

Według EOS materiał wykazuje wydłużenie przy zerwaniu na poziomie 14%, przy ostatecznej wytrzymałości na rozciąganie 410 MPa. Twierdzi też, że materiał wymaga jedynie jednoetapowej obróbki cieplnej bez prasowania izostatycznego na gorąco, co pozwala na szybsze i tańsze wytwarzanie części. Części wydrukowane z aluminium EOS Al5X1 można również polerować elektrolitycznie i anodować (typ II i typ III), aby uzyskać właściwości ochronne zarówno kosmetyczne, jak i odporne na korozję, przy czym „nie ma ograniczeń co do potencjalnego wyboru kolorów”.

Przed oficjalną prezentacją EOS Aluminium Al5X1 został przetestowany przez wiele organizacji z branży lotniczej, półprzewodników i obronnej. EOS twierdzi, że z opinii firm testujących materiał wynika, że „wyjątkowa wydajność materiału w połączeniu z konkurencyjnym kosztem części stworzyła mocne uzasadnienie biznesowe dla jej wdrożenia produkcyjnego”.

„Od początku 2023 roku pracujemy nad opracowaniem danych dotyczących wydajności Al5X1 i dopuszczalnych materiałów w imieniu naszych głównych klientów” – skomentował Brian Neff, założyciel i dyrektor generalny firmy Sintavia. „Wstępne wyniki są bardzo obiecujące i nie możemy się doczekać wprowadzenia Al5X1 do naszych linii produktów termodynamicznych. Opracowanie stopu aluminium o wyższej wydajności ma kluczowe znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla całej branży”.

„Połączenie wysokiej wytrzymałości i dużego wydłużenia stopu aluminium ma kluczowe znaczenie dla producentów z branż takich jak lotnictwo i kosmonautyka, ale równie istotne jest zapewnienie tej kombinacji właściwości za rozsądną cenę” – dodał dr Ankit Saharan, starszy menedżer ds. technologii metali w firmie EOS. „Interesujące jest również to, że ponieważ materiał można anodować, czyni go to bardzo atrakcyjnym dla producentów OEM z takich dziedzin, jak elektronika użytkowa, którzy chcą wytwarzać produkty w różnych kolorach, aby dopasować je do preferencji klientów, z dodatkową zaletą odporności na korozję”.

Źródło: www.eos.info

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like