Niemiecki EOS związany jest z branżą druku 3D od samego jej początku, czyli od wczesnych lat 90-tych. Słynie przede wszystkim z wysokiej klasy systemów w technologii SLS (Selective Laser Sintering) oraz DMLS (Direct Metal Laser Sintering). Najnowsza linia IndustryLine to proszki ze stali nierdzewnej, przeznaczone do użytku właśnie z tą drugą technologią.

Proszek 17-4PH przeznaczony jest przede wszystkim dla drukarki EOS M 290. Materiał ten, ze względu na dużą powtarzalność jakościową wydruków, nadaje się idealnie do produkcji seryjnej, pozwalając jednocześnie na obniżenie czasu oraz kosztów produkcyjnych elementów finalnych.

Możliwość skutecznego planowania oraz niezawodność procesu to kluczowe aspekty, na które zwraca uwagę każda firma zajmująca się jakąkolwiek produkcją, zwłaszcza seryjną. Firma EOS dzięki dostarczaniu dokładnych danych materiałowych gotowych elementów, zapewnia swoim klientom pełnię niezbędnych informacji w tym temacie.

17-4PH jest odporny na korozję oraz działanie wszelkiego rodzaju kwasów, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do produkcji przyrządów oraz narzędzi ortopedycznych i chirurgicznych. Wydruki można zaraz po ich wykonaniu bez problemu poddawać procesowi postprocessingu, zarówno poprzez ich polerowanie, jak i obróbkę termiczną.

Przed prezentacją nowego materiału do druku 3D, firma EOS przeprowadziła szereg specjalistycznych badań oraz testów, mających na celu sprawdzenie jakości oraz parametrów tworzywa. Skupiono się między innymi na pomiarach gęstości, twardości, wytrzymałości na rozciąganie oraz analizie chemicznej. Każda partia, przed wysłaniem do klienta, przechodzi również rygorystyczne testy kwalifikacyjne. Wszystko to jest zasługą rozbudowanego systemu zarządzania jakością.

Jedna z amerykańskich firm zajmujących się wytwarzaniem sprzętu medycznego miała okazję testować proszek 17-4PH w produkcji serii narzędzi chirurgicznych. To co zrobiło na niej szczególne wrażenie, to właśnie ilość oraz jakość dostarczonych przez EOS danych na temat samego materiału, które przyczyniły się do szybszego osiągnięcia zamierzonego efektu.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like