Athletics 3D, francuska firma produkująca profesjonalny sprzęt sportowy, wykorzystała drukarkę 3D Zortrax M300 Dual i filament BASF Ultrafuse PP GF30, aby wykonać zmodyfikowany uchwyt do pasa umożliwiający jednemu z ich najlepszych biathlonistów prowadzenie treningów pomimo kontuzji nadgarstka. Wydrukowana aplikacja została wykorzystana do uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych i możliwości pracy w bardzo niskich temperaturach sięgających -25°C.

Większość polimerów traci swoje właściwości na mrozie – w ujemnych temperaturach stają się kruche. Jednym z wyjątków jest materiał BASF PP Ultrafuse GF30 – kompozyt na bazie polipropylenu wzmocniony w 30% dodatkiem włókna szklanego. Możliwość stosowania tworzywa w niskich temperaturach i doskonała jakości powierzchni, przekonały Clementa Jacquelina, CEO i założyciela Athletics 3D, do użycia go do drukowania niestandardowego uchwytu do pasa karabinu biathlonowego.

Wyścigi Pucharu Świata w biathlonie odbywają się w temperaturach sięgających -25°C. To w końcu sport zimowy. A tak niskie temperatury mają tendencję do pogarszania właściwości mechanicznych większości polimerów. Materiały takie jak PLA czy nawet ABS stają się kruche podczas zamrażania. Dlatego trenerzy francuskiej drużyny nalegali na wybór materiału, który sprawdzi się w warunkach niskich temperatur. Dzięki BASF Ultrafuse PP GF 30 nie mieliśmy z tym problemu. Materiał wykazał się taką samą, doskonałą wydajnością zarówno w mrozie, jak i w stosunkowo łagodnych temperaturach tuż poniżej 0 °C” – mówi Clement Jacquelin, CEO i założyciel Athletics 3D.

Niestandardowy uchwyt pasa do karabinu biathlonowego został zaprojektowany, aby zrekompensować zakres i charakter ograniczeń ruchu spowodowanych kontuzją. Badanie szpitalne wykazało u zawodnika złamanie kości promieniowej i łokciowej, czyli dwóch kości przedramienia. Oznaczało to, że supinacja przedramienia sportowca i kąt odchylenia kości łokciowej były poważnie ograniczone, co uniemożliwiało celowanie ze standardowego karabinu biathlonowego w pozycji leżącej. Niestandardowy uchwyt pasa został ostatecznie wydrukowany w 3D na drukarce Zortrax M300 Dual, która została fabrycznie skalibrowana do pracy z BASF Ultrafuse PP GF30.

Według Jacquelin’a, drukarki 3D często mają problemy z dokładnym odwzorowaniem nieregularnych, organicznych kształtów. Ergonomiczne konstrukcje stosowane w sprzęcie sportowym są zawsze wymagające, a do uzyskania pożądanego efektu niezbędna jest najwyższa precyzja. Ponieważ Zortrax M300 Dual radzi sobie z takimi zadaniami wyjątkowo dobrze, Athletics 3D mogło osiągnąć doskonałą jakość powierzchni wymaganą przez swojego klienta.

BASF Ultrafuse PP GF30 jest również stosowany w innych dziedzinach. Ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną i stabilność termiczną BASF Ultrafuse PP GF30 znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Materiał jest również wyjątkowo sztywny i odporny na działanie różnych chemikaliów i promieniowania UV. Wraz z innymi filamentami inżynierskimi, takimi jak BASF Ultrafuse PAHT CF15 lub Z-NYLON, BASF Ultrafuse PP GF30 tworzy gamę filamentów skierowanych do profesjonalnych użytkowników, którzy chcą pracować z drukarką 3D Zortrax M300 Dual w bardziej zaawansowanych zastosowaniach.

Źródło: materiały prasowe Zortrax

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like