Graften 3D Racing Team to projekt łączący technologie przyrostowe z motorsportem. Zespół prowadzony przez Daniela Mańkowskiego – twórcy legendarnego teamu Grausam & Mańkowski Honda Racing Team, stawia sobie za cel nie tylko osiąganie jak najlepszych wyników sportowych, lecz także promowanie druku 3D, który jest kluczowym elementem całego przedsięwzięcia. Maszyny Mańkowskiego są wyposażane w indywidualnie projektowane i drukowane elementy zwiększające ich osiągi. Co ciekawe, do ich powstania są wykorzystywane autorskie drukarki 3D, które również wkrótce mają się pojawić na rynku.

W latach 2008-2009 Daniel Mańkowski stworzył na zlecenie Hondy G& Honda Racing Team, który był postrzegany za najbardziej medialny team na polskiej scenie wyścigowej. Niezależnie od tego, Mańkowski prowadzi od kilkunastu lat firmę poligraficzną Graften z siedzibą w Olsztynie, która od 2014 r. zajmuje się także usługami druku 3D, jest również zwycięzcą konkursu giełdowego FOREX XTB w 2005 r. Jeśli chodzi o osiągnięcia sportowe, to zdobył tytuł najlepszego debiutanta w mistrzowskiej klasie Superbike oraz zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

Motocykle Graften 3D Racing Team są wyposażane w części drukowane z włókna węglowego oraz ABS. Docelowo mają one się również pojawić w ofercie firmy Graften. W tym roku części są testowane już na torze wyścigowym. Dzięki zebraniu informacji i materiałów foto firma zamierza uruchomić bloga, na którym będzie pomagać pasjonatom motorsportu wykorzystywać technologię druku 3D w ich hobby.

Pod koniec bieżącego roku na rynku mają pojawić się także pierwsze drukarki 3D firmy – GRAFTEN ONE. Na chwilę obecną na ich temat wiadomo tylko tyle, że mają posiadać dwie głowice drukujące oraz obszar roboczy na poziomie 20 x 20 x 20 cm. Sterowanie ma odbywać się za pomocą tabletu umieszczonego w centralnej części obudowy, ma być dostępna również komunikacja przez WiFi. Poniższa grafika wizualizuje koncept urządzenia, chociaż jej charakter każe podejść do niej z należytym dystansem…

Graften-sekretarka

W sezonie 2017 firma zamierza rozpocząć prezentację swoich rozwiązań – w tym drukarek 3D, na europejskich torach (tych na których odbywają się Mistrzostwa Polski).

Daniel Mańkowski

Daniel Mańkowski

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like