Z początkiem marca 2020 r., Grupa Azoty S.A., jeden z największych koncernów chemicznych w Europie, ogłosił wejście w branżę druku 3D, prezentując autorską linię materiałów do druku 3D wykorzystywanych w technologii FDM / FFF.

W swojej ofercie obok filamentów podstawowych i technicznych, producent wprowadził także filamenty antybakteryjne, które z uwagi na swoje właściwości, mogą znaleźć szereg zastosowań, szczególnie w druku 3D produktów codziennego użytku, gdzie priorytetem jest przeciwdziałanie rozwoju drobnoustrojów na ich powierzchni (np. wydruki przeznaczone dla dzieci, jak zabawki czy elementy zabawek, detale mające kontakt z dużą ilością osób, jak np. klamki, przełączniki, czy detale pracujące w środowisku o dużej podatności do rozwoju drobnoustrojów, jak np. o wysokiej wilgotności).

Detale tworzone w technologii 3D, zarówno prototypy jak i detale funkcjonalne, ze względu na warstwową budowę mogą stworzyć sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Równocześnie, wykonanie ich z antybakteryjnego filamentu sprawia, że namnażanie bakterii i grzybów jest ograniczone, a zatem ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków wśród użytkowników jest znacznie zmniejszone.

Właściwości antybakteryjne materiałów są obecnie szczególnie pożądaną cechą. Możliwość wykorzystania ich do druku 3D przedmiotów codziennego użytku, np. uchwytów na klamki, zmniejsza ryzyko osadzania się i transferowania niepożądanych drobnoustrojów, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkowania.

Linia filamentów antybakteryjnych Tarfuse®  AM obejmuje szereg materiałów, każdy z nich wyróżnia się innym materiałem bazowym:

  • Tarfuse® PLA AM – termoplastyczny materiał, stworzony na bazie popularnego polimeru PLA, charakteryzujący się właściwościami antybakteryjnymi. Dedykowany do druku 3D elementów hobbystycznych, demonstracyjnych oraz prototypów. Tarfuse® PLA AM posiada dopuszczenie do kontaktu z żywnością zgodnie z rozporządzeniem (UE) 10/2011 i późniejszymi uzupełnieniami.
  • Tarfuse® PA AM – grupa filamentów wzmocnionych włóknem szklanym, uniepalnione oraz wykazujące właściwości antystatycznych. Są produkowane z najwyższej jakości poliamidu 6, modyfikowanego w taki sposób, aby uzyskać najwyższą jakość produkowanego tworzywa. Grupa filamentów Tarfuse PA AM dedykowana jest do wytwarzania prototypów nowych wyrobów konstrukcyjnych, do produkcji małoseryjnej detali technicznych – funkcjonalnych, do celów szkoleniowych i dydaktycznych. Jednocześnie, materiał posiada dopuszczenie do kontaktu z żywnością, tak jak Tarfuse® PLA AM.
  • Tarfuse® ABS AM – materiał oparty o wysokiej jakości tworzywo ABS o właściwościach  antybakteryjnych. Stworzony z myślą o drukowaniu prototypów, części funkcjonalnych i technicznych. 

Producent zadbał, aby jego materiały spełniały wszystkie, niezbędne standardy bezpieczeństwa. Dodatki antybakteryjne zastosowane w filamentach Tarfuse AM mają dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej – są zgodne z europejskim Rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych (BPR, rozporządzenie (UE) 528/2012 oraz są zgodne z wymaganiami Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska – Antimicrobial Division of the Environmental Protection Agency (EPA). 

Zastosowane dodatki antybakteryjne są wpisane na listę związków chemicznych zaaprobowanych przez OEKO-TEX, a dodatkowo, posiadają aprobatę FDA – US Food & Drug Agency oraz aprobatę Antimicrobial Division of the Environmental Protection Agency (EPA).

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like