I3D Innovation to francuska firma, która zajmuje się przede wszystkim konstruowaniem własnych, wielkogabarytowych drukarek 3D. Ich najnowszym produktem jest jednak uniwersalny ekstruder wraz z głowicą na filament 1,75 mm, z którym jeszcze w tym miesiącu zamierzają wystartować z kampanią na Kickstarterze.

Francuski producent zalicza naprawdę pracowity rok. Zaledwie kilka miesięcy temu, wypuścił na rynek dwie przemysłowe drukarki 3D, a już szykuje się do prezentacji nowego produktu. Prace nad jego opracowaniem trwały około dwóch lat, ale według zapewnień I3D Innovation nie był to stracony czas. Ekstruder okazał się bowiem niezwykle wytrzymały oraz bardziej wydajny i niezawodny.

Ekstruder, który nie posiada żadnej konkretnej nazwy, jest tak właściwie całym systemem wytłaczania, w skład którego wchodzi dodatkowo głowica, kompatybilna z większością dostępnych na rynku filamentów (PLA, ABS, Nylon, PC, PEEK, ULTEM). Korpus wytłaczarki wykonany został z aluminium i wyposażono go w, mający ograniczać ryzyko zatkania głowicy, specjalny system prowadzenia filamentu. Maksymalna temperatura głowicy to 480°C, a jej wydajność wynosi 240 g na godzinę.

Dostarczana w zestawie głowica może pracować zarówno w systemie bezpośrednim, jak i Bowden, może więc być wykorzystywana z większością dostępnych w sprzedaży, standardowych ekstruderów. Dysza została wykonana tak, aby zapobiegać wyciekom tworzywa, a jednocześnie umożliwić łatwe jej czyszczenie.

Każdy z zaprojektowanych przez I3D Innovation systemów pozwala na wybór długości głowicy. I tak, możemy zakupić wersję o długości 30 mm, która przeznaczona jest do wykonywania bardziej precyzyjnych wydruków lub wersję o długości 50 mm, przeznaczoną dla szybszego drukowania. Oba modele testowane były z drukarkami Multi 340 oraz Multi 512, które również możemy znaleźć w ofercie producenta.

Kampania wystartuje w bieżącym miesiącu, a jej celem będzie zebranie 16.000 €. Omawiany system będzie też montowany w każdej, nowej drukarce z oferty I3D Innovation.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like