igus – niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywanych w zastosowaniach ruchomych, wprowadza do oferty serię produktów do druku 3D w postaci materiału uzyskany w wyniku spiekania laserowego, który wykorzystywany jest w wytwarzaniu przyrostowym kół zębatych. iglidur I6 to materiał wykorzystywany w metodzie selektywnego spiekania laserowego (SLS), który charakteryzuje się dużą odpornością na zużycie – przynajmniej sześciokrotnie wyższą, niż w przypadku standardowych materiałów.

Jeśli klient poszukuje koła zębatego, wykonanego na indywidualne zamówienie i odpornego na ścieranie, które może wytrzymać wysokie wymagania w zastosowaniach ruchomych, może skorzystać z usługi druku 3D w technologii SLS, świadczonej przez igus. Firma realizuje partie specjalnych kół zębatych w czterocyfrowych ilościach. Jak zapewnia, jej klienci wykazują duże zainteresowanie materiałem iglidur wykorzystywanym w wytwarzaniu przyrostowym, ze względu na ekonomiczność oraz zapewnienie dłuższej żywotności.

Nowy materiał – iglidur I6, został opracowany ze szczególnym przeznaczeniem do bezsmarownych i bezobsługowych zastosowań kół zębatych w celu zwiększenia ich żywotności. Poszerza grupę obecnie dostępnych sześciu Trybofilamentów stosowanych w metodzie FDM oraz materiału iglidur I3 stosowanego w procesie SLS.

W oparciu o wyniki testów przeprowadzonych w laboratorium igus, materiał iglidur I6 wyróżnia się doskonałymi właściwościami w porównaniu do konwencjonalnych materiałów wykorzystywanych w procesach spiekania laserowego. Podczas testów, koło ślimakowe zostało poddane próbie z zastosowaniem momentu obrotowego 5 Nm oraz 12 obr./min. Koło zębate wykonane ze standardowego materiału do spiekania laserowego PA12 nie przemieszczało się już po 521 cyklach w wyniku nadmiernego wzrostu współczynnika tarcia. Koło zębate wykonane z nowego materiału do spiekania laserowego iglidur I6 wykazało niewielkie zużycie dopiero po 1 milionie cykli i nadal utrzymało swoją funkcjonalność.

W testach, nowy materiał w wyraźny sposób dowiódł swojej dominacji nad obrabianymi kołami zębatymi. Koła zębate wykonane z POM wykazały zużycie po 621,000 cykli, natomiast koła zębate frezowane PBT po 155.000 cyklach.

Aby zamówić koła zębate od igus, należy wejść na stronę www.igus.pl/3dprintservice, przesłać plik STEP koła zębatego, a następnie wybrać nowy materiał do spiekania laserowego iglidur I6 jako materiał produkcyjny. Koło zębate wyprodukowane na indywidualne zamówienie będzie gotowe do wysyłki w przeciągu 1-3 dni roboczych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like