Wczoraj świat zelektryzowała informacja o premierze nowej generacji iPhone’ów Apple. Dziś mamy równie niesamowitą informację z polskiego rynku druku 3D! Zortrax, największy polski producent drukarek 3D i czołowy producent urządzeń klasy desktopowej na świecie – prezentuje swoje nowe urządzenie i nie jest to po prostu kolejna drukarka 3D drukująca z termoplastów. Dziś Zortrax wszedł oficjalnie w całkowicie nowy segment urządzeń. Oto Inkspire – pierwsza w historii firmy drukarka 3D drukująca z żywic światłoutwardzalnych, oparta o technologię UV LCD.

Technologia UV LCD zastosowana w najnowszym urządzeniu Zortrax, polega na tworzeniu obrazu warstwy modelu na powierzchni fotopolimeru. Wykorzystuje do tego wysokiej rozdzielczości wyświetlacz LCD z ultrafioletowym podświetleniem LED. Sprawia to, że światło pada równomiernie na całą powierzchnię fotopolimeru, utwardzając całą warstwę modelu jednocześnie. Dzięki temu możliwy jest zarówno szybki, jak i precyzyjny druk 3D – według zapewnień producenta, Inkspire pracuje 8 razy szybciej i 9 razy dokładniej, niż wiodące drukarki 3D tego typu na rynku.

Według twórców, technologia UV LCD, jest kompromisem łączącym zalety SLA i DLP, pomijając jednocześnie ich wady. Bez względu na ilość drukowanych 3D jednocześnie modeli na platformie, każdy z nich ma taką samą wysoką jakość i dokładność wykonania. Pozwala to zwiększyć wydajność.

Obszar roboczy urządzenia to 74 x 132 x 175 mm, a minimalna wysokość warstwy to zaledwie 25 mikronów. Inkspire dedykowane jest do produkcji niewielkich, dokładnych elementów, będąc odpowiedzią firmy na potrzeby projektantów, wykorzystujących druk 3D do produkcji precyzyjnych prototypów, jak również drukujących elementy finalne. Sprawdzi się zarówno w niskoseryjnej produkcji, jak i szeregu specjalistycznych branż – inżynierii precyzyjnej, protetyce dentystycznej czy jubilerstwie.

Premiera rynkowa Zortrax Inkspire planowana jest na jesień 2018 roku – szczegółowe informacje na temat urządzenia pojawią się niebawem na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Zortrax. Szacowany koszt drukarki to $2699.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like