Jabil nawiązał współpracę z KAV Sports w celu zaprojektowania i wyprodukowania spersonalizowanych kasków rowerowych z niestandardowych materiałów inżynieryjnych i technologii druku 3D. Dzięki współpracy, kaski KAV Portola zapewniają lepsze dopasowanie, wysoki komfort i ochronę. Magazyn Time określa je jako jeden z „najlepszych wynalazków 2022 roku”. Produkcja konstrukcji hełmów pochłaniających energię nie byłaby możliwa w ramach tradycyjnych metod produkcyjnych, a druk 3D pomaga KAV zmniejszyć koszty produkcji i zredukować odpady, czyniąc ją bardziej zrównoważoną.

Wyprodukowany przez Jabil niestandardowy poliamid (nylon) domieszkowany włóknem węglowym, spełnia rygorystyczne standardy wydajności i estetyki. Kaski produkowane w tradycyjny sposób, mają ograniczenia w zakresie stabilności, trwałości i komfortu oraz rozmiaru, KAV chciał wykorzystać nowy materiał tak lekki jak EPS, ale o doskonałej wydajności w temperaturach od -15°C do ponad 60°C. Oceniono ponad 20 gotowych materiałów, ale żaden z nich nie był w stanie spełnić kryteriów firmy dotyczących pochłaniania uderzeń przy dużej prędkości lub zapewniania wystarczającej stabilności w ekstremalnych warunkach środowiskowych.

Po dokonaniu oceny rynku firma KAV rozpoczęła współpracę z Jabil w celu opracowania niestandardowego materiału, który byłby sztywny, mocny, elastyczny i działałby zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Oprócz zapewniania doskonałego pochłaniania energii, materiał musiał zwiększać przyczepność między warstwami, zapewniając stałą wydajność, a także lepszy wygląd i wrażenie. Zespół inżynierów produkcji addytywnej, chemików, materiałoznawców i ekspertów ds. produkcji w Centrum Innowacji Materiałowych firmy Jabil w Minnesocie stworzył nowy, niestandardowy materiał, który spełniał specyfikacje KAV. Prace trwały dziewięć miesięcy.

Łącznie wykonano prawie 30 iteracji niestandardowych formuł i związków polimerowych, zanim opracowano zastrzeżony kompozyt oparty o nylon i włókno węglowe. Następnie KAV przeprowadziła niezbędne testy walidacyjne, aby uzyskać certyfikat zgodny z amerykańską Komisją ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC). Kiedy KAV wprowadził na rynek kask Portola z nowym materiałem w kwietniu 2022 r., firma zapewniła, że produkt nie tylko spełnia, ale nawet przekracza normy bezpieczeństwa CPSC w USA w zakresie odporności na uderzenia o ponad 25%.

Niestandardowy materiał opracowany przez Jabil jest dostępny w kolorach szarym, czarnym i białym, a prosty proces dopasowania i wykorzystanie druku 3D umożliwia dostawę kasków na zamówienie w ciągu dwóch do trzech tygodni. W oparciu o tę początkową współpracę, KAV planuje poszerzyć swoje portfolio produktów i zasięg rynkowy dzięki specjalistycznej wiedzy Jabil w zakresie produkcji addytywnej, globalnym możliwościom AM i rozległym możliwościom łańcucha dostaw.

Dzięki wysoce produktywnej współpracy z Jabil, KAV planuje poszerzyć swoje portfolio produktów i zasięg rynkowy, wykorzystując umiejętności Jabil w zakresie wytwarzania przyrostowego, globalne moce produkcyjne w zakresie wytwarzania przyrostowego oraz rozległe możliwości łańcucha dostaw.

Źródło: www.jabil.com
Zdjęcie: www.jabil.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D