Już od ponad miesiąca duża część pracowników biurowych pracuje w systemie pracy zdalnej. Domowe biuro ma swoje zalety, jednak – jak pewnie sami zdążyliście się przekonać – taki system pracy wymaga nie tylko dużych pokładów samodyscypliny i zarządzania czasem, ale również odpowiedniego stanowiska pracy.

W naszych domach mamy o wiele więcej „rozpraszaczy” niż w naszych standardowych miejscach pracy. W wydajnej pracy może pomóc nam stworzenie miejsca pracy, które pozwoli na skupienie na wykonywanych zadaniach, niezależnie, czy w naszym domowym biurze jesteśmy sami, z partnerem czy z dziećmi.

Poniżej przedstawiamy zestawienie, naszym zdaniem, pomocnych modeli 3D, które możecie wydrukować, aby stworzyć chociaż namiastkę biura w swoim domu i stworzyć sprzyjającą ku temu atmosferę.

1. Biurkowy organizer

Pierwszym i najprostszym sposobem na stworzenie własnej „przestrzeni biurowej” jest wydrukowanie biurkowego organizera, który pozwoli przechowywać wszystkie niezbędne artykuły biurowe. Dodatkowo pozwoli utrzymać porządek – nigdy więcej nerwowego szukania długopisu, kiedy jest najbardziej potrzebny!

Desk Organiser by franmcardle, Thingiverse

Na Thingiverse znajdziecie szereg różnych organizerów biurkowych, wyposażonych m.in. w stojak do telefonu, uchwyt na karteczki sticky notes czy klika niezbędnych ołówków czy długopisów. Wybierzcie ten, który jest najbardziej odpowiedni do Waszych potrzeb.

Organizer można wydrukować również na przybory szkolne Waszych dzieci – być może zdobienie takiego wydruku 3D zajmie im trochę czasu, a Wam pozwoli spokojnie popracować.

2. Stojak do telefonu

Prosty gadżet, który wydrukujemy w kilkadziesiąt minut, a pozwoli nam zagospodarować przestrzeń roboczą. Przyda się zarówno do kontrolowania powiadomień na telefonie jak i oglądania jak i nagrywania materiałów video. Warto przejrzeć modele dostępne w repozytoriach modeli 3D, aby znaleźć ten, który będzie pasował do Waszego modelu telefonu.

W repozytoriach modeli można znaleźć rożne warianty stojaków na smartfony, Źródło: Thingiverse

Warto zwrócić uwagę na tego typu model, jeżeli w swojej pracy wykorzystujecie metodę Pomodoro (lub podobną), gdzie priorytetem jest śledzenie czasu wykonywanych zadań np. za pomocą dedykowanej aplikacji.

3. Organizer kabli

Nasze domowe biura pełne są kabli i przewodów. Słuchawki, które plączą się na chwilę przed ważną wideokonferencją czy ładowarka do telefonu, która ciągle się gdzieś zapodziewa… Warto zadbać o prządek również w tym obszarze i wydrukować niewielkie elementy, które pozwolą utrzymać ład. Tak jak w przypadku poprzednich modeli, repozytoria pełne są darmowych plików, które można pobrać, wydrukować 3D i cieszyć się niesplątanymi słuchawkami.

Modele, które pomogą w utrzymaniu porządku w kablach, Żródło: Thingiverse
4. Łamigłówki dla dzieci

Wielu rodziców, którzy w obecnych warunkach mogą wykonywać swoją prace z domu, zastanawia się jak zagospodarować czas dzieci i zająć je na tyle skutecznie, aby móc wykonywać swoją prace. Kiedy już nawet budowanie z klocków LEGO zacznie się nudzić warto przejrzeć bazy z modelami 3D i poszukać łamigłówek, które pochłoną uwagę dzieciaków.

Brain teaser Halley’s Comet by Ayzen, Źródło: Thingiverse
5. Rozdzielnik obowiązków

Przebywanie z partnerem 24 godziny na dobę może sprawić, że nawet niewyniesione śmieci czy nieumyte naczynia mogą stać się powodem do kłótni. Warto w tej kwestii również postawić na odpowiednie planowanie i podzielić się obowiązkami tak, aby nie pozostawiać niedomówień w kwestii odpowiedzialności za nie.

Na Thingiverse dostępny jest projekt, stworzony przez nils_kal, który pozwala na stworzenie prostego systemu do rozdzielania obowiązków domowych – przydzielania odpowiedzialności za pomocą przesuwnych guzików oraz oznaczania, które z czynności zostały wykonane. Genialne w swojej prostocie.

Household Task Planner by nils_kal

Warto przeszukać repozytoria modeli, aby znaleźć te, które uzupełnią Wasze domowe biura. Na Thingiverse można znaleźć inne pomysły na rozdzielanie domowych obowiązków czy tabliczek na drzwi, szczególnie istotne, kiedy pokój zamienia się w salę konferencyjną. Zapewniam, że modeli jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko do domowego biura – jedni bezpieczny dyspenser do mydła w płynie, inni blokadę na szufladę z niezdrowymi przekąskami

TOP 10 serwisów z darmowymi modelami STL

Photo by Ivan Radic on Foter.com / CC BY

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like