Na minionych targach formnext 2016 XJet, izraelski producent drukarek 3D prezentował swoje najnowsze systemy pracujące w technologii NanoParticle Jetting (NPJ),wyznaczającej nowy trend w druku przestrzennym detali z metalu oraz ceramiki. Firma, starając się nieustannie rozwijać swój produkt zdecydowała się zainwestować w centrum badań, gdzie będzie można prowadzić dalsze prace nad ich autorską technologią.

Centrum technologii przyrostowych powstało w miejscowości Rechowot, będącej częścią aglomeracji Tel Awiwu. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 10 milionów dolarów – w skład parku maszynowego wchodzą systemy produkcyjne Carmel AM System, dedykowane produkcji addytywnej z metalu i ceramiki w technologii NPJ.

Specjaliści z XJet nadal pracują nad ulepszeniem opatentowanej technologii druku przestrzennego – teraz starają się znaleźć specjalistyczne aplikacje, w których elementy tworzone w technologii NPJ mogą zostać wykorzystane. Mowa tutaj o branżach, gdzie priorytetowa jest precyzja i dokładność wymiarowa tworzonych elementów – m.in. jubilerstwo czy stomatologia.

Jednocześnie, trwają prace nad wykorzystaniem nowych tworzyw w charakterze materiałów do druku 3D – na chwilę obecną system może wykonywać elementy z stali nierdzewnej oraz tlenku cyrkonu. Priorytetem jest poszerzenie bazy materiałów zarówno z zakresu metali jak i tworzyw ceramicznych. Jak mówi CEO XJet Hanan Gothait z nowym centrum badawczym wiązane są ogromne nadzieje – wykwalifikowana kadra badawcza i dostępne nowoczesne urządzenia mają umożliwić firmie dalszy dynamiczny rozwój.

Źródło: www.3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D