Końcówka roku okazała się dość intensywna dla wybranych firm tworzących polską scenę amatorskiego druku 3D. W miniony czwartek doszło do reaktywacji forum Fabrykator.pl, które przejął operator popularnego sklepu z drukarkami 3D, materiałami eksploatacyjnymi oraz akcesoriami do nich – Blackfrog.pl, z kolei z początkiem grudnia, Filip Misztal – właściciel sklepu Filasklep (oraz współtwórca forum RepRapy.pl) nieoczekiwanie ogłosił zakończenie działalności w obszarze sprzedaży filamentów, wyprzedając cały asortyment.

Przerwa w funkcjonowaniu Fabrykatora okazała się dość krótka. Forum zawiesiło działalność 25 października 2019 r., tymczasem Blackfrog.pl wskrzesił je niespełna dwa miesiące później, tj. 19 grudnia br. Fabrykator został oryginalnie stworzony w kwietniu 2016 r. przez Krzysztofa Dymianiuka – byłego twórcę firm Unique Design i 3NOVATICA oraz konstruktora pierwszych polskich drukarek 3D do samodzielnego montażu. Forum było alternatywą dla MojRepRap.pl / Reprapowo.pl, które po odejściu Dymianiuka z 3NOVATICY sukcesywnie obumierało (wraz z samą firmą i jej ofertą produktową). Jesienią tego roku Dymianiuk uznał, że w obliczu jego aktualnych zainteresowań i działalności biznesowej (branża motoryzacyjna i przeróbki aut terenowych) dalsze rozwijanie forum przez jego osobę nie ma sensu i je zamknął. Od teraz za jego rozwój będzie odpowiedzialny Wojciech Gurdek – właściciel sklepu Blackfrog.pl.

Filasklep to jeden z najdłużej działających na rynku amatorskiego druku 3D sklepów z filamentami i akcesoriami do drukarek 3D. Założony w połowie grudnia 2014 r. Filasklep był przez cały okres swojej działalności kojarzony z materiałami Devil Design, którego był jednym z pierwszych resellerów. W 2016 r. wspólnie z Markiem Ryszką – współzałożycielem Devil Design, uruchomił RepRapy.pl – forum, które skutecznie wygrało rywalizację z Fabrykatorem o miano najważniejszego forum poświęconym amatorskim drukarkom 3D. Sam Misztal twierdzi, że nie zamierza odchodzić z branży druku 3D, ani tym bardziej przestać administrować swojego forum, jednakże jego dalsze, bardziej sprecyzowane plany w tym obszarze nie są oficjalnie znane.

Jeżeli ktoś chciałby jeszcze coś zakupić z Filasklepu, to ma ku temu jeszcze ostatnią okazję…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like