Drukarka 3D dla dzieci lub drukarka 3D dla całej rodziny… W parze z takimi hasłami musi iść przede wszystkim bezpieczeństwo oraz łatwość obsługi. Z takimi wyzwaniami próbuje się zmierzyć drukarka 3D MK I od hiszpańskiego producenta Makness. W chwili obecnej można wesprzeć ten projekt oraz jej twórców poprzez kampanię na Kickstarterze.

Makness to hiszpański start-up, którego siedziba mieści się w Barcelonie. Zaprojektowana przez nich drukarka 3D ma wyróżniać się przede wszystkim prostotą obsługi. Zgodnie z głoszoną dewizą ma to być tak proste, jak przygotowanie kawy w systemie kapsułkowym. Szukając analogii postanowili więc zaimplementować taki system kapsułkowy do swojego urządzenia.

Stwierdzenie „kapsułki” jest tu jednak użyte nieco na wyrost – tak naprawdę chodzi o miniaturowe szpulki z filamentem, które zakładamy bezpośrednio na extruderze (drukarka 3D posiada dwa extrudery i może drukować z dwóch materiałów równocześnie). Rozwiązanie to może wydawać się nieco dziwne w dobie jednokilogramowych szpul, ale ma to swoje (może i nawet logiczne) wytłumaczenie, wiąże się to przede wszystkim z całym, stworzonym przez Makness, ekosystemem. Kapsułka zawiera bowiem mniej więcej tyle materiału ile potrzeba na wydrukowanie konkretnego modelu z przygotowanego przez producenta katalogu modeli 3D. Analogia do ekspresów jest jak najbardziej zachowana, jedna kapsułka (filamentu) – jeden wydruk. Pomysł może się podobać lub nie, ale z pewnością upraszcza proces drukowania. Z drugiej jednak strony jakiekolwiek niepowodzenie w jego trakcie eliminuje resztę tego, co zostało na szpuli.

MK I posiada specjalny, opatentowany system ładowania filamentu. Wystarczy umieścić szpulę na uchwycie położonym nad extruderem, a reszta zostaje wykonana automatycznie, filament zostanie wsunięty do niego bez naszej ingerencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie jest bardziej bezpieczne i łatwiejsze w obsłudze.

Kapsułki stosowane w drukarce 3D dostarczane są w dwóch rozmiarach oraz wielu wersjach kolorystycznych. Co ważne, baza filamentów jest całkiem pokaźna. Znajdziemy pośród nich miedzy innymi PLA, gumę oraz materiały drewnopodobne i wyglądające jak metal.

Specyfikacja drukarki MK I:

 • wymiary: 370 X 370 X 440 mm,
 • obszar roboczy: 200 x 200 x 200 mm,
 • maksymalna prędkość druku: 100 mm/s,
 • minimalna wysokość warstwy: 0,06 mm,
 • personalizowane obudowy,
 • podwójny ekstruder,
 • system automatycznego ładowania filamentu,
 • podgrzewany stół roboczy,
 • łączność WiFi,
 • wbudowana pamięć 16 GB,
 • drzwiczki zamykane na magnes,
 • chłodzenie stołu w celu łatwiejszego zdejmowania wydruków.

Posiadając drukarkę nie musimy instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na naszym komputerze. Logujemy się na koncie Makness i korzystamy z internetowego interfejsu do wybierania modeli z katalogu i wysyłania ich bezpośrednio do MK I. Katalog zawiera mnóstwo wyselekcjonowanych, wysokiej klasy modeli, które zostały przetestowane pod kontem druku 3D. Istnieje też oczywiście możliwość przesłania własnego pliku, lub jeśli nie czujemy się ekspertami w modelowaniu, możemy poprosić o jego wykonanie zespół Makness.

Celem kampanii jest zebranie 150000€. Na nieco ponad pięćdziesiąt dni przed jej końcem udało się już pozyskać niespełna 10000€. Urządzenie można było mieć już od 449€, w chwili obecnej najtańsza opcją jest 649€.

Źródło: www.3ders.org, www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

2 Comments

 1. „Kapsułka zawiera bowiem mniej więcej tyle materiału ile potrzeba na
  wydrukowanie konkretnego modelu z przygotowanego przez producenta
  katalogu modeli 3D.”

  To brzmi jak anty idea druku 3d 🙂

  1. Dlatego też nie należy spodziewać się, aby odniosła sukces na KS. Na chwilę obecną mają 9,5k € na 150k € wnioskowanej kwoty. Niby jeszcze 52 dni do końca, ale dynamika wzrostu jest mizerna…

Comments are closed.

You may also like