Według naukowców z Oak Ridge National Laboratory obecność minerałów zwanych „popiołem” w roślinach ma niewielki wpływ na właściwości nowych materiałów złożonych pochodzenia naturalnego przeznaczonych do produkcji materiałów do druku 3D. Naukowcy odkryli, że umiarkowane poziomy popiołu – czasami występujące jako kulki w biomasie, nie wpływają znacząco na właściwości mechaniczne biokompozytów składających się z słomy kukurydzianej, prosa rózgowego i termoplastycznego PLA. Po zmieszaniu z kwasem polimlekowym włókna pozyskane ze słomy kukurydzianej i trawy rózgowej dały biokompozyty o właściwościach zadowalających w obszarze druku 3D. Co więcej, obecność kulek popiołu wydaje się poprawiać przepływ materiału w głowicach w drukarkach 3D typu FDM / FFF.

„Doszliśmy do 12% zawartości popiołu w naszym biokompozycie kukurydzy i stwierdziliśmy, że właściwości mechaniczne, takie jak tolerancja na naprężenia i odkształcenia oraz wytrzymałość na rozciąganie, są akceptowalne” – powiedział członek zespołu badawczego – Xianhui Zhao. Badania umożliwiają wykorzystanie pozostałości biomasy wysokopopiołowej z biorafinacji, co może obniżyć całkowity koszt produkcji zrównoważonych paliw i materiałów.

Kolejne kroki obejmują zbadanie większej liczby materiałów z biomasy i przetestowanie kompozytów w wielkonakładowej drukarce w ORNL.

Źródło: www.ornl.gov
Zdjęcie: www.pixabay.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like