Nareszcie! Jedna z najbardziej oczekiwanych polskich drukarek 3D w końcu pojawia się w sprzedaży. HBot 3D autorstwa Arka Śpiewaka, czyli 3D Printers, jest już gotowy i od 12 maja będzie można go oficjalnie zamówić ze strony firmy. Urządzenie o potężnych gabarytach (56 x 57 x 70 cm), słusznej wadze (25 kg) i dużym obszarze roboczym (28 x 28 x 30 cm) jest przeznaczone przede wszystkim dla pracowni i biura architektonicznych, projektantów różnych form przemysłowych i artystycznych oraz producentów prototypów i do produkcji małoseryjnej. Choć wywodzi się od tradycyjnego RepRapa, dzięki zastosowaniu własnej elektroniki, oprogramowania i zamkniętej komory roboczej stanowi krok w kierunku urządzeń klasy prosumer. Ważnym aspektem jest również fakt, iż HBot 3D posiada deklaracje CE i spełnia normy dyrektyw 2004/108/WE oraz 2006/95/WE. Od dziś można obejrzeć ją w naszym zestawieniu.

Osoby Arka Śpiewaka nikomu przedstawiać nie trzeba. Jeden z najbardziej znanych i cenionych członków społeczności RepRap (znany pod pseudonimem Wulfnor), ma za sobą doświadczenie w pracy przy międzynarodowych projektach (Trinity Labs oraz Smoothieboard). Projekt HBota jest rozwijany przez Arka już od roku. Jeden z pierwszych prototypów można było oglądać podczas I Dnia Druku 3D w Kielcach, gdzie wywołał sporą furorę wśród oglądających. Pamiętam, że choć jego konstrukcja była jeszcze bardzo surowa, to prezentowała już świetnej jakości wydruki. Dziś jest to postawna maszyna, wizualnie niczym nie odstająca od swoich profesjonalnych, wysokobudżetowych odpowiedników.

HBot 3D 02

HBot 3D korzysta z autorskiej elektroniki sunbeam 2.0 w wersji C i własnego oprogramowania yarrh. W budowie drukarki 3D są wykorzystywane wysokiej jakości komponenty z Misumi, zasilacze Mean Well oraz kable ekranowane i grzałki wykonane na zamówienie. Konstrukcja jest oparta na proszkowo lakierowanej ramie spawanej, a wszystkie elementy konstrukcyjne są wykonane z aluminium.

HBot 3D 04

Cena urządzenia wynosi 9 999,00 PLN netto (12 298,77 PLN brutto). Co bardzo ważne, drukarki 3D będą dostępne praktycznie od ręki. Aktualnie firma kończy zapełnianie magazynu, aby sprostać bieżącym zamówieniom i nie zmuszać klientów do standardowego wśród części rodzimych producentów, kilkutygodniowego okresu oczekiwania na urządzenie. Zatem jeśli jesteście zainteresowani zakupem HBota 3D, musicie uzbroić się jeszcze w chwilę cierpliwości i za 3 tygodnie złożyć zamówienie. Drukarka 3D powinna dotrzeć do was najpóźniej pojutrze…

HBot 3D 03

Grafika: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. uzbroić

    *Ta wiadomość po odczytaniu powinna ulec skasowaniu.

    1. Poprawione. Komentarz pozostawiam jako świadectwo mojej indolencji ortograficznej 🙂

Comments are closed.

You may also like